Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

50 yıldır takım elbise ve kravatıyla yol kenarında su satıyor!

5 gün önce
4 kez görüntülendi

50 yıldır takım elbise ve kravatıyla yol kenarında su satıyor!

Yaklaşık 50 yıldır kravatını çıkarmayan, trafiğin yoğun olduğu bu bölgede ekmek parası için bekleyen Taşlıçukur, müşterileri tarafından aynı zamanda nezaketiyle tanınıyor. Sabahtan mahallesindeki kedi, köpekleri besleyerek mesaisine başlayan 61 yaşındaki sıra dışı su satıcısı, yaşadıklarını kitaplaştırmak da istiyor. Sadece herhangi bir su satıcısı yok, “İstanbul Beyefendisi” tabirini yaşatan bir emektar olan Ali Taşlıçukur, hayat serüvenini anlattı. Daha önce temizleme işçisi olarak hayatını idame ettiren ve emekli olduktan daha sonra “Şu Anda ne yapmalıyım?’ sorusunun yanıtını su satarak bulan Taşlıçukur, esnaflığın en önemli inceliğinin gülmek olduğunu söyledi.

Almanya'daki doktorlar konuşamaz dedi! Şifayı Türkiye'de buldularAlmanya’daki doktorlar konuşamaz dedi! Şifayı Türkiye’de buldular

HERKES TARAFINDAN ÇOK SEVİLİYOR

Üsküdar Beylerbeyi’nden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne girişte bulunan yokuşta, trafik sıkışıklığında su satan Ali Taşlıçukur, parıldayan ayakkabıları, burnuna düşen gözlükleri, renkleri düzenli takım elbisesi ve kravatının yanı sıra, pazar arabası ile dikkati çekiyor. Taşlıçukur, takriben 50 yıldır kravatını boynundan çıkarmıyor. Özellikle sabah işe gidenlerin aşina olduğu bir sima olmanın yanında, taksi esnafına da bozuk para karşılayan Taşlıçukur, kendisine selam vermeden geçmeyen vatandaşlara gülümseyerek “günaydın” derken, aracını durdurarak su alanlara tepki olarak basılan kornaya ise “tamamlanmış” işareti yapıyor.

ORTA 2.SINIFTA BAŞLADI

İlkokulu memleketi Ordu’da okuduktan sonra 1969 yılında İstanbul’a geldiğini ve amcasının yanına kaldığını kaydeden Taşlıçukur, “Yengem vardı, bana annelik yaptı. Bundan 5-6 ay önce koronavirüs dolayısıyla vefat etti. Çocuklarını yıkar, aynı leğende beni de yıkardı o zamanın şartlarında. Orta 2. sınıfa bu vesileyle çalışkan bir öğrenci olmama rağmen Fen Bilgisi hocam beni sınıfta bıraktı, kravat yüzünden. Kravat takmıyordum. ‘Hocam ne olursun, beni sınıfta vazgeçme. Bundan daha sonra sürekli takacağım.’ dedim. yine de bıraktı. Kursa gittim, imtihanda başardım. O gün bu gündür takım elbise aralıksız.” diye konuştu. 

TAKIM ELBİSEYLE SU SATIŞ DİKKAT ÇEKİYOR

Ortaokulu bitirdikten sonradan kömürlü gezgin gemilerinde garsonluk yaptığını, sonra belediyede çalışacak temizleme işçisi arandığını duyarak başvuruda bulunduğunu belirten Taşlıçukur, şöyle devam etti: “Belediyede temizleme işçisi olarak işe başladım. İyi fakat de başlamışım. 3-4 ay ücret alamadığımız zamanlar da oldu fakat gerçi sabrettik. En son 3,5 sene İSTAÇ’da çalıştım, oradan da emekli oldum. Emekli oldum eve geldim, ‘ne yapayım?’ diye düşündüm. Kitap yazıyordum, taşınırken onu kaybettim. Derhal onu da toparlamaya çalışıyorum bir yana. Emekli olduktan daha sonra canım sıkıldı, temizlik yaptığım yerde su satayım diye düşündüm. Boğaz katılımında su satmaya başladım. 4 senedir orada su satıyorum. Takım elbiseyle su satiş fazla dikkati çekiyor. 50 metreden gördüğünde vatandaşlar almayacaksa bile alıyor. Oranın esnafı oldum bundan böyle. Yüzde 90’ı tanıyor. Adamın parası olmuyor ‘Devam et’ diyorum. Adam Van’a gidip geliyor; ‘Bir tane su borcum vardı, buyur’ diyor. Sabahleyin 7’de orada oluyorum. Trafiğin durumuna tarafından çalışıyorum. Trafik bitince bizim meslek de bitiyor. İnsanlarla diyaloğu fazla seviyorum. Bu meslek de beni mutlu ediyor.”

KEDİ KÖPEKLERİN CAN DOSTU

Sabah saat 06.30’da kalkarak mahalledeki kedileri beslediğini sonra 06.40 otobüsüyle Anadolu Hisarı’ndan Beylerbeyi’ne gittiğini dile getiren Taşlıçukur, hayatının alışık olduğu kedi ve kuşları doyurmak ve insanlarla diyalog kurarak geçtiğini açıklama etti. zaman zaman su satarken tepkiler de aldığını söyleyen Taşlıçukur, “Trafik sıkışıyor. İşaret veriyorum. Kimisi gülüp geçiyor, kimisi de tepki veriyor. Bunlar yazdığım kitabın malzemesi. Oradaki diyalog bana 5 sayfalık araç gereç oluyor. Kitabın ismi “Köyümün delisi” olacak. Türü macera olacak. Bir sponsor bulursam da bastıracağım. Kitap benim yaşanmışlıklarımı anlatıyor. Zamanında çok kitap okudum. Rus yazarları, Yaşar Kemal’in ağalık düzeni üzerine romanlarını ve İnce Memed’in çektiklerini okurken kendimi yazma isteğiyle buldum. Bu bir çocukluk hayali.” diye konuştu. Şiir yazdığını da anlatan Taşlıçukur, “Eşime de şiir yazmıştım. Tek başıma istedim kendisini. 34 yıllık evliyiz. Hala ona şiirler yazarım.” dedi. 

MÜŞTERİMİN YANINDA DÜĞMEMİ İLİKLERİM

Cumartesi ve pazar günleri dinlendiğini aktaran Taşlıçukur, şunları kaydetti: “İdare ediyorum şükürler olsun. Ekip elbisemi yetersiz etmem. Kredi kartı var, taksit var. Böyle giyinmeden oraya çıktığımda kendimi boşlukta hissediyorum. Esnafın albenisi olacak. Gördünüz elimde eldiven, dezenfektanım yanımda. 15 dakikada bir ellerime sürüyorum pandemiden nedeniyle. Bana göre esnaf tebessüm eden olmalı. Saygılı davranmalı. Ben esnaf olarak müşterimin yanına düğmemi iliklerim. Artı para veren oluyor. Köpeklere, sokak hayvanlarına mama alıyorum. Gariban da bir çocuk var, ona götürüyorum. Hedeflemek kuvvetli tutuyor. Çalışmasam ne yapacağım? Yaşıtlarıma tavsiyem kendini boşlukta bırakmasınlar. Hareket edip, bir meşgale bulsunlar.”

BEYLERBEYİ’NDE DARBECİLERE KARŞI DİRENDİK

Bu meslek doğru dostluklar da edindiğini, taksicilere refah olsun diye ‘bozuk vereyim mi?’ diye sorduğunu dile getiren Ali Taşlıçukur, “Selamlama vermeden geçen nadirdir. Köprü çıkışı bana aşinadır.” dedi. 15 Temmuz alçak darbe girişiminde gece sıralarında orada olduğunu belirten Taşlıçukur, “Karşıdan geliş yönünde Altunizade’ye çıkış uygun bilboardlara mermi geldi. Camı parçaladı. Dizimi kesti. Oradan sürünerek altında geldim, taksi durağının orada kaldım. Darbecilere karşısında direndik Beylerbeyi’nde. O gece hanım bana ‘senin çalıştığın yerde askerler orada, köklü değişiklik oluyor.’ dedi. Ben de ‘Ne ihtilali? İhtilal 80’de oldu. Neler çektim, bundan başka şimdi mi olacak?’ dedim. Otomobil yok, bir şey yok, yürüdük mahalleliyle. Neler gitti orada. Allah bir daha yaşatmasın.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK: AA
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık