Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

ABD teknoloji devlerini yola getirebilecek mi?

1 ay önce
14 kez görüntülendi

ABD teknoloji devlerini yola getirebilecek mi?

Küresel çapta azami merak uyandıran şirketler Facebook, Amazon, Apple ve Google oldu. Bu cins şirketler hiçbir süre kendisinden daha kuvvetli bir marka ile karşılaşmadı. Kuşkusuz rekabet durumlarında karşılarında büyük firmalar yer aldı. Oysa çoğu zaman onları ya satın aldılar veya bir şekilde değişime zorladılar.

ABD her ne değin kendi şirketleri olsa bile gerçi onlara karşı heybetli bir operasyon başlattı. ABD Temsilciler Meclisi bu firmaların antitröst yasa tasarısına uyumasını bekliyor. Bu nesil baskılar özellikle Avrupa’da en ince ayrıntısına kadar sertleşti. Oysa ABD kendi markaları olduğu için onlara çok artı baskı yapmıyordu.

Aylık bazda düşünüldüğünde en düşük 500 bin kullanıcı ve 600 milyar dolardan daha pozitif piyasa değerine sahip olan platformlar hedef tahtasına oturtuldu. Rekabet yasası genelde değerlendirildiğinde bilhassa Amazon, Apple, Facebook ve Google gibi şirketler bu tanıma uyuyor.

4 maddelik rekabet tasarısı artan bir şekilde daha fazla sertleşecek. ABD kendi markalarına pozitif sıkmak istemiyor. Ama onların antitröst yasalarına tutarsız davranmasına göz yummayacak gibi görünüyor. Böyle bir şey yaparsa kendi yasalarını bile çiğnemiş olacak.

Olasılıkla bu şirketler ilk etapta bazı tazminat cezaları alabilir. Hem büyük şirketlerin birden artı hizmet vermesi yasaklanma ihtimaline sahip. Bilhassa Apple çok bambaşka dallarda hizmet verdiği için ağır cezalarla karşısında karşıya kalabilir.

Reklam

ABD teknoloji devlerini yola getirebilecek mi? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık