Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Adli tatil başladı mı, ne vakit başlayacak ve ne vakit bitecek?

2 hafta önce
8 kez görüntülendi

Adli tatil başladı mı, ne vakit başlayacak ve ne vakit bitecek?

Adli tatil süresince çoğu davada operasyon görülmeyecek olması nedeniyle bu tatilin ne zaman başlayacağı ve kaç gün süreceği merak konusu olmuştu. Her sene aynı tarihte gerçekleştirilen tatilda yargı çalışanları izinlerini kullanıyorlar. İşte sürece ilişkin bir takım bilgiler…

ADLİ TATİL BAŞLADI MI, NE VAKIT BAŞLAYACAK?

Yargı çalışanlarının müsade kullandığı adli tatil için sayılı günler kaldı. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda “Adli tatil süresi” başlıklı 102. maddesinde: “Adli tatil, her yıl 20 Temmuz’da başlar, 31 Ağustos’ta sona erer. Yeni adli sene bir eylülde başlar.” ifadeleri bulunuyor.

Buna göre 2021 yılında da adli tatil 20 Temmuz’da başlayacak ve 31 Ağustos’ta sona erecek. Oysa Kurban Bayramı tatili nedeniyle tatil birkaç gün daha erken olabilir.

Adli tatilde görülen bazı davalar ise şu şekilde;

a) İhtiyati önlem, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve öteki başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her değişiklik nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava veya işler

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi ya da iş sözleşmesi nedeniyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile değerli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile anapara şirketleri ve kooperatiflerin anlaşma suretiyle bitmiş yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar. talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık