Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

AK Parti ile MHP’den yeni çalışma: Her bölgeye 12 milletvekili

3 hafta önce
14 kez görüntülendi

AK Parti ile MHP’den yeni çalışma: Her bölgeye 12 milletvekili

Seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi konusunda anlaşan AK Parti ve MHP, tercih mevzuatında yapılacak diğer değişikliklerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim yasası ile ilgili düzenlemelerin yeni dönemde Meclis gündemine getirileceğini açıklamıştı. Bu kapsamda her iki parti yönetimi de tercih mevzuatı üzerindeki çalışmayı hızlandırdı.

ASGARI 1 YIL ÖNCE KANUNLAŞMALI
Anayasa’ya göre, seçim yasalarında yapılacak değişikliklerin uygulamaya girmesi için, seçim tarihinden bir sene önce Meclis’te kanunlaşması gerekiyor. Bu takvimi de dikkate bölge AK Parti ve MHP yönetimi, en geç 2022 yılı başında tercih yasasında yapılacak değişiklikleri Meclis gündemine getirmeyi hedefliyor. AK Parti ile MHP arasında yürütülen temaslarda, tercih barajının yüzde 7’e indirilmesi konusunda bir uzlaşma çıkmıştı.

DARALTILMIŞ ALAN
Tercih mevzuatında yapılacak değişikliklerin en önemli başlıklarından birini de ‘daraltılmış bölge’ sistemi oluşturuyordu. MHP, başından beri sıcacık veya daraltılmış bölgeye itiraz ediyor. AK Parti son olarak, daraltılmış bölgeye benzer bir sistemi gündeme getirmiş ve her tercih çevresinin 7 milletvekilinden oluşmasını önermişti. Fakat MHP bu öneriye de itiraz etti. İki parti arasında yürütülen temaslarda gündeme gelen son formül ise seçim çevresi sayısının maksimum 12 milletvekilinden oluşacak şekilde belirlenmesi oldu. AK Parti kaynakları, bu yöntemin ‘Daraltılmış ya da dar alan sistemi’ anlamına gelmediğini, tercih çevresi sayısının artırılmasına karşın bir ara formül olarak değerlendirildiğini dile getirdi. MHP’nin de her seçim çevresinin 12 milletvekilinden oluşmasına sıcak baktığı belirtiliyor.

NEDİR BU DARALTILMIŞ BÖLGE?
Dünyada ayrı ülkeler farklı seçim sistemleri uyguluyor. Sıcacık bölge tercih sistemine göre, ülke seçilecek milletvekili sayısı değin tercih bölgesine ayrılıyor ve her bölgeden bir milletvekili seçiliyor. Yani Türkiye’de 600 milletvekili varsa, ülke geneli 600 seçim çevresine ayrılıyor. Daraltılmış alan sisteminde ise seçim bölgeleri; 3 ya da 5 milletvekili çıkaracak şekilde tercih çevrelerine ayrılıyor ve barajı geçen partiler aldıkları oya göre milletvekilliği kazanıyor. Daraltılmış alan seçim sistemi, Türkiye’de 1987 ve 1991 yıllarındaki seçimlerde de uygulanmıştı. Bugün tartışılan sistem ise aracısız olarak daraltılmış alan sistemini yansıtmıyor. MHP, her tercih çevresinin 3, 5 ya da 7 milletvekilinden oluşması önerisine ‘Etnik yapıları güçlendireceği’ gerekçesiyle karşı çıkıyor.

MUHTARLARDAN İTİRAZ
ÖTE YANDAN, seçmen göçünün önlenmesi için, muhtarlık seçimlerinin yerel seçimlerden farklı bir tarihte yapılmasına yönelik önerinin ise gündemden kalkabileceği belirtiliyor. AK Parti kaynakları, tercih tarihlerinin ayrılmasına muhtarlardan da itiraz geldiğini belirterek, bu konuda son kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli’nin vereceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce muhtarlık seçimlerinin lokal seçimlerden öbür bir tarihte yapılmasında üstünlük olduğunu dile getirmişti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık