Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

Ali Çınar, kritik görüşmeyi değerlendirdi: Biden, Türkiye’yi kaybetmek istemez

4 ay önce
23 kez görüntülendi

Ali Çınar, kritik görüşmeyi değerlendirdi: Biden, Türkiye’yi kaybetmek istemez

Ali Çınar’ın açıklamaları şöyle:

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı buradaydı. Onlar da görüşmeyi yakından izliyorlar. ABD medyasının da bu görüşme sonucunu ve Biden’ın basın toplantısını bekliyor. Bu diyaloğun olması olumlu ve iki NATO müttefikinin sorunları yüz yüze konuşmasını büyük fırsat olarak değerlendirmekte menfaat var. Başkent kulislerinde bazı Türk karşıtı grupların rahatsız olduğunu söyleyebiliriz. Bundan sonra atılacak adımlar ana sorunların çözümü yolunda nasıl bir yol çizileceğini gösterecek.

Afganistan konusu, ABD’nin Türkiye’ye tam desteğinin olacağı görünüyor. Benzer şekilde ticari hacmin artırılması konusunda fazla bir girişim var. Suriye konusunda Biden yönetiminin net bir politikası olması konusunda Türkiye maddi yardım vermesi konusunda bir takviye olabilir. S-400 ve YPG konularında sıkıntılar görülüyor ve konuşuluyor. Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları aralarında daha sık bir diplomasinin olacağı bir Türk-Amerikan ilişkisi görebiliriz. Bu toplantının bundan sonraki devamları çok manâlı olacak. YPG/PKK konusu büyük sıkıntı. Bu konuda ABD’nin geri adımı yok. Burada Türkiye’nin atacağı adımlar kayda değer olacak. Köşeye sıkışmış bir terör örgütü konusunda ABD’nin NATO müttefiki Türkiye ile bundan sonra ne olacağı konusunda dinlemesi gerektiğini düşünüyorum.

NATO toplantısında Türkiye ile ilgili olumlu demeçler olduğunu gördük. Türkiye’nin stratejik ve askeri konumuna da bakarsan Biden bunu kaybetmek istemez. Ben olumlu bakıyorum bu görüşmenin sonucuna.

Reklam

Ali Çınar, kritik görüşmeyi değerlendirdi: Biden, Türkiye’yi kaybetmek istemez Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık