Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Almanya’daki doktorlar konuşamaz dedi! Şifayı Türkiye’de buldular

6 gün önce
5 kez görüntülendi

Almanya’daki doktorlar konuşamaz dedi! Şifayı Türkiye’de buldular

Almanya’nın Stuttgart kentinde yaşayan Havva ve Mal Varlığı Ekiz çiftinin 7 yaşındaki oğulları Yavuz Selim’e, 3 yaşında tavır geriliği ve gelişim bozukluğu teşhisi konuldu. Yavuz Selim’in konuşması için hastane hastane gezen çift, yaşadıkları ülkede uzun çabalarına karşın çocukları için bir umut bulamadı. Bir zaman Almanya’da göze çarpan dili eğitimi alan Yavuz Selim’in konuşamayacak olmasını kabullenemeyen anne  Ekiz ailesi yeni arayışlar içerisine girdi. Umudunu yitirmeyen aile, sosyal medya üzerinden yaptıkları araştırmalarda anne Ekiz, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile karşılaştı. Merkezde benzer problemlerde çocukların büyük gelişim kaydettiğini gören Havva Ekiz, 3 sene önce oğlu Selim ile Türkiye’nin yolunu tuttu. Merkezde eğitimine başlanılan Selim, 1 haftalık eğitimle 4 yaşında ilk önce “Baba” dedi. Oğullarında gördükleri gelişim karşısında büyük mutluluk yaşamış Ekiz ailesi, her fırsatta Türkiye’nin yolunu tutuyor. 3 yılda 10 defa Türkiye’ye gelerek rehabilitasyon merkezinde eğitim alan Yavuz Selim’in davranış problemleri büyük ölçüde azaldı, konuşmaya başladı. Çocuklarının gelişimi aleyhinde büyük mutluluk yaşayan aileler, çocukları benzer durumda olan ailelerin umutlarını yitirmemesi gerektiğini söyledi.

Karın ağrısı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede kalbi duran Güler, hayatını kaybettiKarın ağrısı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede kalbi duran Güler, hayatını kaybetti


 
BABA KELİMESİ DEVAMLİ GELMEMİZİN İŞARETİYDİ

Her fırsatta Türkiye’ye gelerek eğitim aldıklarını ve oğlunun büyük gelişme gösterdiğini açıklayan anne Havva Ekiz, “Oğlum Selim’e 3 yaşındayken global gelişim bozukluğu teşhisi konuldu. Selim’in bebeklik süreci fazla şiddet süreçten geçti. Fazla ağlıyor, çok bağırıyordu, davranış problemleri, sinirsel süreçlerimiz oluyordu. Çaresizliğimden, oğlum 4 yaşındayken sosyal medyadan araştırma yaptım ve burayı buldum. İlk gelişimizde 10 jurnal bir süreç için geldik. 10 günlük süreçten önce Selim’in çıktısı ‘anne” oldu. Bu 10 günlük süreçten sonra duyduğumuz en güzel kelime ‘baba’ oldu. Baba kelimesi de bizim buraya sürekli olarak gelmemizin bir işaretiydi. 1 aylık, 2 haftalık, kış sezonu, yaz döneminde her bulduğumuz fırsatta babası ile dönüşümlü olarak buradayız. Bir anne olarak duygularımı hiçbir vakit açıklama edemem. Çünkü çok mutluyum. Buradan döndüğümüzde aldığım tepkiler bana enerji veriyor. Oğlumla kibir duyuyorum” dedi. 


 
TARİFSİZ BİR DUYGU 

Oğlundan 4 yıl daha sonra ‘baba’ kelimesini duyduğunda büyük sevinç yaşadığını belirten baba Mal Varlığı Ekiz ise, “Oğlumun şu an kullandığı kelimeler, buraya gelmeden önceki sürece kadar fazla farklı. Sorgulayıcı oldu. Artık soru-cevaptan ileri geçirerek, sorgulayıcı cümleler de kurmaya başladı. Baba kelimesini söylediğinde açık konuşmak gerekirse beklentim öyle yoktu. Ben de bir mesafeliydim. Bütün ailelerin ilk başta yaşadığı gibi bir üzüntü vardı. Ama baba kelimesi çıktıktan sonradan, bunun hiçbir fiziksel karşılığı olmayan bir sevgi olduğunu gördüm. Bunun asla bir karşılığı olmuyor. Eğer çocuk hevesli bir şekilde baba kelimesini kullanıyorsa ne güzel. Tarif edilmez bir duygu. Bizler bu şekilde mutluyuz. Ben bu şekilde çok mutlu oldum” diye konuştu. 


 
DAHA ÖNCE HİÇ AĞABEY DEMEMİŞTİ 

Kardeşinin Türkiye’ye gelmeden önce büyük sorunlar yaşadıklarını ve eğitimin arkasında hoş vakit geçirmeye başladıklarını belirten  “Beni ısırıyordu, dövüyordu, şımarıyordu, sinirleniyordu. Buraya geldikten sonradan çoğu konuda artık eskisi gibi değil. Seviniyoruz. Onun için daima gelmeyi düşünüyoruz. Daha önce buradan Almanya’ya döndüğünde kardeşimi fazla özlemiştim. Geldiklerinde, ‘ağabey nasılsın’ dedi. Sevindim, onu duyunca çok duygulandım. Daha önce hiç ağabey dememişti. O gelişinde beni sevindirdi. Bir Zamanlar yaşayamadığım çocukluğu kardeşimle rahatlıkla yaşıyorum” biçiminde konuştu. 
 
AİLELER CESARETLERİNİ TOPLAYIP BURAYA GELSİNLER

Benzer durumda olan ailelerin umudunu yitirmeden Türkiye’ye gelmesi gerektiğini gösteren Meryem Gül Ekiz, “Burası Selim’e çok iyi geldiği için biz yaz tatilini burada geçirmeyi seçim ediyoruz. Selim buraya ilk geldiğinde ‘baba’ bile diyemiyordu. Bana hala ‘abla’ diyemiyor. Meryem diye sesleniyor. O bile çok sevindiriyor bizi. Almanya’ya döndüğü vakit burayı fazla özlüyor. Burayı evi olarak görüyor. Almanya’yı yurt dışı olarak görüyor. Çok gurur duyuyoruz. Burada vaktini severek harcadığı ve gelişmelerini görür görmez seviniyoruz. Bizim gibi ailelerin cesaretlerini toplayıp buraya gelmelerini öğüt ediyorum. Buradaki yaşayacağınız tecrübeler unutulmaz olacaktır. Buna eminim” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık