Reklam
DOLAR: 8.36 TL
EURO: 10.1 TL

Alperen’i babasına gitmek istediği için döverken öldürmüş

5 gün önce
7 kez görüntülendi

Alperen’i babasına gitmek istediği için döverken öldürmüş

Pınarbaşı ilçesi, Güney Mahallesi Güney Sokak’ta geçen sene 15 Haziran’da, Harun Sezer 1,5 yıldır birlikte yaşadığı Emel Öner’in birincil evliliğinden olan oğlu Alperen Ekinci’yi yumruk ve tekme darbeleriyle öldürdü. ‘Yaralama’ gibi suçlardan da sabıkası yer alan Sezer, Alperen Ekinci’nin cansız bedenini eve 100 metre mesafedeki mezarlıkta toprağa verdi. Emel Öner, cinayetten 3 gün daha sonra durumu Harun Sezer’in akrabalarına anlattı. Durumu öğrenen Sezer kaçtı. Sezer’in akrabalarının ihbarı üstüne anne Emel Öner, gözaltına alınıp tutuklandı. Alperen’in cesedi ise gömüldüğü yerden çıkarılıp, otopsi yapıldıktan sonradan defnedildi. Harun Sezer de 29 Haziran’da yakalanarak tutuklandı. Sanıklar hakkında ‘çocuğu ya da vücut ya da ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda yer alan kişiyi mahsus öldürme’ ve ‘öldürmeye yardım etme’ suçlarından dava açıldı.

SEVGİLİSİNE AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU HAPİS, ANNEYE TEMIZE ÇIKMA

Kayseri 1’inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nde geçen 28 Mayıs’ta görülen davanın 4’üncü duruşmasında mahkeme heyeti, esir sanıklardan Harun Sezer’i, ‘çocuğu ya da ceset ve ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi kasıtlı olarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Sanık hakkında hiçbir indirim maddesi uygulamadı. Heyet, Emel Öner’in ise beraatine ve tahliyesine hükmetti.

ALPEREN BABASINA GİTMEK İSTEDİĞİ İÇİN DARP ETMEYE BAŞLAMIŞ

Mahkeme heyeti davayla ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Harun Sezer hakkındaki gerekçeli kararda, “Harun Sezer, maktule olay günü televizyonda ne izlediğini ve babasına gitmek isteyip istemediğini sormak suretiyle sataştığı, babasına gitmek istediğini söylemesi üzerine sanığın daha da sinirlenerek maktulü darp etmeye başladığı, kendisine engel olmak isteyen Emel’i darp etmeye başladığı, tekrar kızları olan E.E.’yi darp ettiği otopsi raporundan da anlaşılacağı üzere maktulün vücudunda çok sayıda ekinoz ve kırığın saptandığı, boyna bası bulguları tespit edilen Alperen’in künt beden travmasına bağlı kafatası kırığı ile birlikte beyin kanaması ve beyin dokusu harabiyeti sonucu öldüğü, ‘ceset bakımından kendisini savunmayacak durumda olan çocuğu mahsus öldürme’ suçundan cezalandırılmasına karar verildiği” ifadelerine yer verildi.

SANIK ANNENİN BEYANLARINA İTİBAR EDİLDİ

Temize Çikma kararı bahşedilen anne Emel Öner hakkındaki gerekçeli kararda ise, 4 gün daha sonra alınan darp raporunda Emel Öner’in üstteki dudağında sıyrıklar, gözünde ve yüzünün öbür bölgelerinde kırık ve morluklar olduğu, yeniden Harun Sezer’den olan 9 aylık kızları E.E.’nin adli tetkik raporunda, ense kısmında kızarıklar, sağ kaş üzerinde şişlik olduğu, Emel Öner’in savunmalarının adli tetkik raporları ile doğrulandığı, Harun Sezer’in Alperen’i darp ettiği sırada anne Emel Öner’in, Harun’un eylemini kolaylaştırdığından bahsedilemeyeceği, anne Öner’in laf konusu fiili işlediğine ya da yardım ettiğine dair dosyada herhangi bire delile rastlanmadığı değerlendirmesi yapıldı.

İHMAL KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEDİ

Emel Öner’in olayda ihmali olup olmadığının da tespit edilemediği kayıtlı gerekçeli kararda, “Eylemin ihmal suretiyle öldürme suçu zarfında da değerlendirilemeyeceği, otopsi raporunda vefat saatinin kesinkes kesin olmadığı, Harun Sezer’in maktulü darp etmeye devam ettiği sırada da maktulün ölmüş olabileceği, darba maruz kaldığı sırada korkutma edilmesi ve cep telefonunun da Harun Sezer’de olması sebebiyle destek isteyemediğini gösteren savunması dıştan dosyada diğer delile rastlanmadığı” kaydedildi.

‘AHLAKEN KINANABİLİR’

Anne Emel Öner’in olaydan 3 gün sonra Harun Sezer’in ailesine haber vermesini de ‘ahlaken kınanabilir’ olarak değerlendiren duruşma şu ifadelere yer verdi:

“Davalı Harun Sezer’in eşi Emel’in Alperen’in merdivenden düştüğü yönünde beyanda bulunduğunu belirtmiş ise de, mevcut otopsi raporu ve kendiliğinden ölen kişiye defin işlemi yapılması gerekirken, el altından kabristan içinde beton bir çukura gömülmesi sebebiyle bu savunmaya itibar edilmemiştir. Olayın ertesi gününden itibaren Emel Öner’in durumu kolluk kuvvetlerine bildirme imkanı varken bu yola başvurmamış, 3 gün beklemiş ise de, olay esnasında eşi tarafından darp edilmesi, olay ortaya çıkması halinde eski eşinin yakınları tarafından kendisinin de öldürüleceği korkusuyla hareket eden Emel Öner’in, olayı 3 gün baştan başa kimseye bildirmemesi ahlaken kınanabilir bir davranış ise de, suça iştirak ettiği anlamına gelmeyeceği kanaatine varılmıştır.”

Reklam

Alperen’i babasına gitmek istediği için döverken öldürmüş Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık