Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Altın fiyatları için endişeli bekleyiş: Fiyatları baskılayacak

6 gün önce
5 kez görüntülendi

Altın fiyatları için endişeli bekleyiş: Fiyatları baskılayacak

Altın, yatırımcıların varlık alımı azaltımı takviminin gidişatını bilmek için ABD alıcı enflasyonu verisine odaklanmasıyla yatay bir seyir izliyor. Gram altın ise 485 TL civarında bulunuyor.

ABD alıcı fiyat endeksi (TÜFE), salı günü TSİ 15:30’da açıklanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi TÜFE’nin yıllık yüzde 5,3; aylık yüzde 0,4 artacağı yönünde. Beklentilerin üstünde bir enflasyon artışı varlık alımının daha erken başlayacağına dair endişeleri artırabilir.

Yatırımcıları alıcı enflasyonu konusunda endişelendiren ise beklenenden yüksek gelen ABD üretici enflasyonu oldu. ÜFE Ağustos’ta aylık bazda yüzde 0.7 artarken, yıllık yüzde 8.3 yükselme ile 2010’dan beri en büyük artışı kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise aylık yüzde 0.6, yıllık yüzde 8.2 çoğalma yönündeydi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ekonomide istek eksikliğinin olmadığını, fakat talep yönü olan sorunların bulunduğunu söyledi.

Güncel Altın fiyatları

Enflasyonun çoğuna yol açan arz zinciri aksaklıklarının beklenenden daha uzun sürebileceğine uyarı çeken Harker, “Fed’in yeni politikası çerçevesinde, yüzde 2’nin üzerinde seyreden enflasyon iyi bir şey. Ama enflasyonun bu seviyenin çok üstünde seyretme riskinin en aza indirilmesi gerek” dedi.

ONS ALTIN FİYATI

Geçen hafta 50 jurnal hareketli ortalamasının altına geriledikten daha sonra gizli bir fiyat aralığında operasyon görebilen ons altın, 4 haftanın gerisinde ilk defa haftayı kayıpla kapatmıştı. Alıcı enflasyon verisi öncesi endişelerle yatay seyreden ons altın, salı günü 1.791 dolar civarında güne başladı.

GRAM ALTIN FİYATI

Gram altın, geçen hafta küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’deki yükselişten destek bularak 490 TL seviyesine değin tırmanmıştı. Ons altının tersine geçen haftayı kazançla kapatan gram altın, salı günü 485 TL seviyesinde işlem görüyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık