Reklam
DOLAR: 8.36 TL
EURO: 10.1 TL

Angela Merkel’in partisinin zaferi

1 hafta önce
8 kez görüntülendi

Angela Merkel’in partisinin zaferi

1,8 milyon seçmenin oy kullanma hakkı olduğu eyalette yerel saatle 18.00’de oy verme işlemi sona erdi. Alman Birinci Televizyonu ARD’nin açıkladığı birincil sandık çıkış anketine göre CDU, 5 sene önce yapılan seçimlere göre oy oranını 6,2 puan artırdı ve yüzde 36 ile birinci çıktı. Bu Vesile Ile 10 yıldır eyaletin başbakanlık görevinde yer alan Rainer Haseloff’un gelecek 5 sene için yeni hükümeti kurması bekleniyor.

Fazla sağcı ve popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oy oranı, bir önceki seçimlere tarafından 1,8 puan azaldı. AfD bu vesile ile yüzde 22,5 ile ikinci oldu. Sol Parti de son seçime tarafından oy oranında 5,3 puan düşüş yaşayarak yüzde 11 ile üçüncü, 2,1 puan oy kaybeden Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 8,5 ile sandıktan dördüncü parti çıktı.

Bir önceki seçimlere göre 1,3 puan oyunu arttıran Yeşiller yüzde 6,5 ile beşinci, benzer oy oranıyla seçimi altıncı sırada tamamlayan Bağımsızlık Halkçı Parti (FPD) oy oranını 1,6 puan arttırdı. Böylelikle yüzde 5’lik seçim barajını geçen FDP meclise girmeyi başardı.

Seçimde diğer partiler toplam yüzde 9 oranında oy aldı. Kovid-19 tedbirlerinin uygulandığı bu seçimde, daha önceki seçimlere göre seçmenlerin birçoğunun daha evvelden mektupla oy kullanma yolunu seçtiği belirtildi. 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık