Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Aşı olmak gerekli mu? Koronavirüs aşısı zorunlu mi? Sağlık Durumu Bakanlığı duyurdu!

3 hafta önce
9 kez görüntülendi

Aşı olmak gerekli mu? Koronavirüs aşısı zorunlu mi? Sağlık Durumu Bakanlığı duyurdu!

Yapılan anlaşmalar ardından Türkiye’ye yüksek miktarda aşı girişi sağlanmış ve koronavirüs aşılama çalışmaları hız kazanmıştı. Son olarak 35 yaş üzerine dek inen aşılar bununla beraber sigortalı olan bütün çalışanlara vurulmaya başlanmıştı. Peki, aşı sırası gelen aşısını elde etmek zorunda mı?

AŞI ZORUNLU MU, KORONAVİRÜS AŞISI OLMAK MECBURİ Mİ?

Şu lahza için aşı olma konusunda bir mecburiyet durumu bulunmuyor. Oysa tüm doktorlar ve bilim insanları virüsten korunabilmek için aşı olmayı öneriyor.

Özellikle önümüzdeki günlerde aşılamanın dünyada da yüksek seviyeye ulaşmasıyla birlikte bir takım alanlara aşı zorunluluğu getirilmesi bekleniyor. Misal olarak istenilen seviyeye ulaştığında sinemaya ya da uçak seyahatine aşı olma zorunluluğu getirilebilir. böylece sırası gelen kişilerin aşılarını yaptırmasında menfaat bulunuyor. neticede yasal şekilde aşı zorunluluğu olmasa da bilim insanları aşının faydası nedeniyle yapılması tavsiyesini veriyorlar. Aşı ile ilgili nihai kararı ise birey kendisi veriyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI DA AÇIKLADI

Sağlık Durumu Bakanlığı’nın “aşı olmak gerekli mu?” sorusuna yanıtı şöyle: Türkiye’de çocukluk aşıları dâhil, aşı uygulaması zorunlu değildir. bununla beraber aşı, hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemlerden biridir. Aşı bir uçtan bir uca yeryüzünden silinmiş öyle fazla hastalık mevcuttur. böylece T.C. Sağlık Bakanlığı kadar aşıyla ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmaları yürütülmektedir. Aşı almak, kişinin topluma karşı sorumluluğudur.
 
 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık