Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Avrupa’dan Biontech/Pfizer aşısına 12-15 yaş için onay

4 ay önce
33 kez görüntülendi

Avrupa’dan Biontech/Pfizer aşısına 12-15 yaş için onay

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Biontech/Pfizer’in korona virüsüne (Covid-19) aleyhinde geliştirdiği aşının 12-15 yaş grubuna uygulanabileceğini duyurdu.

EMA’dan yapılan açıklamada, acilen 16 yaşındakiler ve daha büyüklere yapılabilen aşının etkisinin 12-15 yaş grubundaki 2 bin 260 kişide araştırıldığı belirtildi.

Araştırma sonucunda aşının bu yaş grubundaki çocuklarda etkili olduğu, hastalığa aleyhinde koruma sağladığı sonucuna varıldığı aktarıldı. Açıklamaya göre, aşının yapıldığı 1005 çocukta Covid-19 görülmedi, placebo aşı yapılan 978 çocuktan 16’sı hastalığa yakalandı.

EMA’nın aşı stratejisinden sorumlu yöneticisi Marco Caveleri, basın toplantısında, aşının çocuklardaki etkisinin genç yetişkinlerle benzer, hatta daha olumlu olduğunu söyledi.

Aşının yetişkinlerde olduğu gibi çocuklara da 2 doz halinde ve lahza eksik 3 hafta arayla uygulanması gerektiğini belirten Caveleri, çocuklardaki yan etkilerin de yetişkinlerdekilerle aynı olduğunu söyledi.

Caveleri, EMA’nın tavsiyede bulunduğunu, aşının çocuklara da yapılması veya ne süre uygulanacağı konusundaki kararı AB üyesi ülkelerin vereceğini açıklama etti.

AB, BioNTech-Pfizer aşısından 2022-2023 yılları için 1,8 milyar doz daha satın edinmek için firmalarla uzlaşma imzalamıştı. AB yönetimi, 12-15 yaş grubunun aşılanmasına sonbaharda başlanabileceğini belirtmişti.

Reklam

Avrupa’dan Biontech/Pfizer aşısına 12-15 yaş için onay Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık