Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Avustralya’da koronavirüs yasakları 4 hafta daha uzatıldı

5 gün önce
3 kez görüntülendi

Avustralya’da koronavirüs yasakları 4 hafta daha uzatıldı

Avustralya Başkent Bölgesi (ACT) Başbakanı Andrew Barr, Canberra’da düzenlediği basın toplantısında, son 24 saatte 22 yeni COVID-19 vakası kaydedilen ACT’deki mevcut yasakların, 4 hafta daha yürürlükte kalacağını söyledi.

Ağustos’ta uygulanmaya başlandıktan sonra 2 Eylül’de sona ermesini planladıkları yasakları önce 17 Eylül’e, şu anda de 15 Ekim’e dek uzattıklarını hatırlatan Başbakan Barr, “Önümüzdeki bir aylık dönemde değişkenlik var ve gelecek birkaç hafta zorlu olacak.” diye konuştu.

AŞILAMA ÇAĞRISI

Virüsün yayılmasına aleyhinde en güvendikleri noktanın alınan önlemlerin yanı sıra başkentteki aşılama oranları olduğunu vurgulayan Barr, “Gerçi belirlenmiş olduğumuz şey, yüksek oranda aşılanmış bir Canberra’nın daha güvenli bir Canberra olduğudur.” ifadesini kullandı.

Aşılama oranlarında ülke ortalamasının üstüne çıkan başkent Canberra’da, COVID-19 aşısının ilk dozunu yaptıranların oranı yüzde 75,14, ikinci dozu olanların oranı ise yüzde 51,37 olarak kayıtlara geçti.

öte yandan Avustralya genelinde COVID-19 aşısının ilk dozunu yaptıranların oranı yüzde 67,8, ikinci dozu da yaptıranların oranıysa yüzde 42,5 oldu.

4 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Delta varyantının en fazla etkin olduğu Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde, son 24 saatte 1127 birey virüse yakalanırken, 2 kişi daha yaşamını yitirdi.

COVID-19’un etkili olduğu bir öteki eyalet olan Victoria’da, olgu sayılarındaki yükselme ve can kayıpları sürüyor. Eyalette 2 yeni can kaybı yaşandı, 445 kişiye COVID-19 teşhisi konuldu.

Son 24 saatte ülkenin diğer eyaletlerinde COVID-19’dan can kaybı kaydedilmezken, NSW ve Victoria’da yaşanan ölümlerle birlikte ülkede virüsten ölenlerin sayısı 1104’e çıktı.

Toplam 76 bin 939 kişinin COVID-19’a yakalandığı Avustralya’da, hastanedeki 1439 kişinden 280’i yoğun bakımda tedavi görüyor.

YENİ ZELANDA’DA 17 KİŞİ DAHA HASTALIĞA YAKALANDI

Yeni Zelanda Genel Irk Sağlığı Direktörü Dr. Ashley Bloomfield göre yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 2’si yurt dışından ülkeye dönenler aralarında edinmek üzere, 17 kişiye daha COVID-19 teşhisi konuldu.

Delta varyantı nedeniyle yasakların bir hafta daha uzatıldığı ülkedeki, 604 aktif vakadan 22’si hastanede tedavi görüyor.

Yeni Zelanda’da, bugüne kadar 3 bin 966 COVID-19 vakası görülürken, virüse yakalanan 27 kişi hayatını kaybetti.

KAYNAK: AA
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık