Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

AYM’den Canan Karatay’ın başvurusuna ret

5 ay önce
32 kez görüntülendi

AYM’den Canan Karatay’ın başvurusuna ret

İstanbul Tabip Odası Iftihar Kurulu, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay”a, 2014’te katıldığı bir televizyon programında hamilelere yapılan şeker doldurma testiyle ilgili açıklamaları sebebiyle 720 lira yönetimle ilgili para cezası verdi.

Cezanın, Türk Tabipler Birliği Yüksek Iftihar Kurulunca onaylanmasının ardından Karatay, hukuka tutarsız olduğunu iddia ettiği cezanın iptali istemiyle Ankara 3. İdare Mahkemesinde dava açtı.

Mahkemenin davayı reddetmesi üzerine Karatay, Tüzük Mahkemesine kişisel başvuruda bulundu.

Karatay, bireysel başvurusunda, ilgi alanı olan bir konuda genel uygulamaya karşın eleştirilerde bulunduğunu, olayda tıbbi görüşünü açıkladığını, bu görüşleri nedeniyle gerekçesiz biçimde para cezası verilmesinin, us, bilim ve sanat özgürlükleri ile sıhhat ve adaletli yargılanma haklarını ihlal ettiğini savundu.

Yüksek Mahkeme, Karatay’ın kişisel başvurusunu dobra dobra dayanaktan mahrum olması sebebiyle kabul edilemez buldu.

KARATAY AÇIKLAMA SUNAMADI

Tüzük Mahkemesinin temellendirilebilmiş kişisel başvuruyu incelediği kayıtlı kararında, başvurucuların şikayetlerini, hem fiziksel keza yasal olarak temellendirme zorunluluğu bulunduğu bildirildi.

Kararda, Tüzük Mahkemesinin başvurucunun yerine geçerek, ihlal iddialarını gerekçelendirme, durum ve olguları ortaya koyma, delil birleştirme tayin ve yükümlülüğü bulunmadığına, bu yükümlülüklerin başvurucuya ait olduğuna sinyâl edildi.

Fiziksel olayda Karatay’ın, uygulama formunda tıbbi geçmişinden bahsettikten daha sonra yaptığı konuşmanın genele yönelik tenkit olduğunu, erken teşhis ve koruyucu hekimliği öne çıkarmak istediğini, tıbbi görüşünü açıkladığını belirtmekle yetindiği vurgulandı.

Başvurucunun, mahkemenin kararının, suçlama sırasında alınan araştırmacı raporuna dayandığını ileri sürdüğü anlatılan kararda, Karatay’ın “hükme başlıca alınan araştırmacı raporlarındaki tespit ve değerlendirmelerin hangi yönlerden bilimsellikten uzakta olduğuna dair hiçbir fiziki yorumlama sunmadığı”na dikkati çekildi.

Yüksek Mahkemenin kararında, şu tespitlere yer verildi:

“Başvurucu, esas hak ve özgürlüklerine müdahale ettiğini öne sürdüğü İstanbul Tabip Odası Iftihar Kurulu ve Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu kararlarını dilekçe formuna eklememiş ve bu kararların dayandığı vaka ve yorumlarına karşısında bir değerleme yapmamıştır. Bu durumda başvuran, incelemeye temel olan Onur Kurulu Kararlarını sunmadığı gibi, Tabip Odasının ve Mahkemenin aksine, bir televizyon kanalındaki tıbbi nitelikteki açıklamalarının, bireyleri yanlış kanaatlere sürüklemeyeceği, bireylerin sağlığı üzerinde negatif sonuçlara yol açmayacağı, halkın önünde onları bir yanılgıya sürükleyecek cinsten talimat olmadığı gibi ifade özgürlüğünün korumasından faydalanması gerektiğine ilişkin Anayasa Mahkemesince daha ileri bir tahlil yapılmasını sağlayacak herhangi bir argüman da ileri sürmemiştir.”

Karatay’ın, şikayetlerine konu esas durum ve olgular ile bireysel başvuruya konu ettiği temel adalet ve özgürlüklerden hangisinin, hangi nedenle ihlal edildiğini tanımlama yükümlülüğünü yerine getirmediği kayıtlı kararda, başvurucunun ileri sürdüğü ihlal iddialarını temellendiremediği ifade edildi.

Kararda, başvurunun açık açık dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerektiği kaydedildi.

Reklam

AYM’den Canan Karatay’ın başvurusuna ret Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık