Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

AYM’nin Gergerlioğlu kararı

3 hafta önce
4 kez görüntülendi

AYM’nin Gergerlioğlu kararı

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette katılmak hakkı ile açıklama özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermişti. İhlal kararının gerekçesi yayınlandı. Gerekçede açıklama özgürlüğünün ihlaline ilişkin tespitler uyarı çekti. Yüksek mahkemenin oy birliğiyle aldığı kararda, “Herhangi bir düşünce terör örgütleri ya da mensupları kadar yapılsa dahi, içeriğinden egemen bir şekilde açıklama özgürlüğü kapsamı dışarıda bırakılamaz” denildi.

Gergerlioğlu, daha önce basın yayınlama organlarında yayınlanan bir haberi sosyal medya hesabından paylaştığı için terör örgütü propagandası suçundan hapis cezası almıştı. Gerekçeli kararda, yapılan paylaşımın haber değeri olduğuna ve paylaşılan haberle ilgili olarak herhangi bir soruşturmanın yapılmamış olduğuna vurgu yapıldı.

 

“İçinde şiddete tahrik olarak yorumlanabilecek ifadeler geçmeyen bir açıklamanın yer aldığı fiziksel başvuruya konu haberin paylaşılmasına, açıklamanın sırf yasa dışı bir örgüte ya da bir suçluya ait olduğundan bahisle ‘Açıklamanın sahiplenilmesi olarak nitelendirilip’ müdahale edilmesi açıklama özgürlüğünün ihlalini oluşturmuştur”

 

Yüksek duruşma yasama dokunulmazlığıyla ilgili yaptığı değerlendirmede ise, Gergerlioğlu’nun milletvekili seçildikten sonra yargılanmaya devam edilerek mahkum edilmesinin, seçilme ve siyasi faaliyette katılmak hakkını ihlal ettiği, bunun sebebinin de bu hakkın korunmasına yönelik öngörülebilir anayasal ve hukuki bir düzenleme bulunmadığı tespitini yaptı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık