Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Bakan Akar’dan son dakika yeni harekat sinyali! Avrupa’ya Doğu Akdeniz resti

8 dakika önce
1 kez görüntülendi

Bakan Akar’dan son dakika yeni harekat sinyali! Avrupa’ya Doğu Akdeniz resti

Bakan Akar, yaptığı son dakika açıklamasında “Gereken ne varsa yeri, zamanı gelince Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yapılacak. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyinden gerçekleştirilen terör örgütü PKK/YPG saldırılarına ilişkin, “Yargı ve menfaatlerimizi korumak ve gözlemek için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne dek yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde aynı şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Batkan Akar, Ulusal Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenine katıldı, MSÜ’nün idari ve askeri yönetim kadrosuyla askeri ve akademik eğitim ve öğretim faaliyetlerine karşın değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantılarda konuşan Akar, dünyada ve bölgede savunma ve güvenlik konuları ilk önce edinmek üzere önemli gelişme ve değişimlerin yaşandığını belirtti. Bunları yakından peşine düşüp takip ederek her türlü tedbiri aldıklarını ifade eden Akar, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milletlerarası ortamda bir özne haline geldiğini belirtti.

Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta tüm gelişmeleri yakından peşine düşüp takip ettiklerini vurgulayan Akar, “Aldığımız raporlarla anlık peşine düşüp takip ediyoruz. Hak ve menfaatlerimizi korumak ve gözlemek için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne dek yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde benzer şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herhangi bir şekilde ‘taviz, mücadeleden vazgeçmek’ gibi bir şey asla söz konusu değil. Asil milletimizin hakkını, hukukunun her bir zerresini gözetmek bizim boynumuzun borcu. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa bugüne dek yaptık, yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’YA DOĞU AKDENİZ UYARISI

Suriye’nin kuzeyine ilişkin ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatları andıran Akar, şunları söyledi:

“Türkiye olarak biz mutabakatlarda üzerimize düşen ne varsa bunları ciddiye alıyor ve dikkatle uyguluyoruz. Oradaki sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Aynı şekilde Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta iyi komşuluk ilişkileri içinde, milletlerarası hukuk çerçevesinde bize düşen ne varsa bunları yapıyoruz. Biz barıştan, diyalogdan, tavır, görüşmeden yanayız. üstelik da hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğimizi söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Bu konuda azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz.”

Erdoğan'ın operasyon mesajı sonrası çarpıcı açıklama: Türkiye artık caydırılamazErdoğan’ın operasyon mesajı sonrası çarpıcı izah etme: Türkiye bundan böyle caydırılamaz

Doğu Akdeniz’de son dönemdeki gelişmelere de değinen Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Avrupa’daki bazı ülkeler boyunu ve gücünü aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyor. Bu işler onları aşar. Bunlarla bir yere varılamayacağını bilmeleri lüzumlu. NATO bir savunma örgütü. Burada müttefikler varken bunun içindekilerin keza ittifaklar yapması ayrıca AB’nin savunma gücünü ayrıca de NATO’yu bölecek. Bunu görüyorlar. Lakin bir takım ülkeler egolarından veyahut başındakilerin siyasi ihtirasları nedeniyle bunlara dikkat etmiyor keza NATO keza AB’ye hasar veriyor ayrıca de bütün Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye atıyorlar.”

“TERÖR KORİDORUNA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Akar, Türkiye’nin tüm komşularının sınırlarına ve egemenlik haklarına saygılı olduğunu belirterek, “diğer taraftan da ülkemizi gözetmek bizim boynumuzun borcu. Orada teröristler varsa eğer siz de onlara herhangi bir operasyon yapamıyorsanız biz yerine getirmek zorundayız. İnşallah 40 yıldan beri sürekli bu terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta kararlıyız. bir de siz binlerce kilometreden bizim güneyimize gelecek, ‘bir takım eylemlerin güvenliğinizi korkutma ettiğini’ söyleyeceksiniz, biz sınırlarımızın dibindeki oluşumlara bigane kalacağız. Böyle bir şey düşünülemez. Orada herhangi bir şekilde terör koridoru oluşturulmasına müsade vermedik, vermeyeceğiz. Onu yapmaya çalışan PKK/YPG’li teröristleri kazdıkları çukurlara gömdük” açıklamalarında bulundu.

“TERÖRİST YAKLAŞIK OLARAK HEDEFİMİZ ORASI”

Terörle mücadelede 24 Temmuz 2015’deri itibaren yeni bir sürecin başlatıldığını, yeni konsept dahilinde teröristlerin kaynağında etkisiz ışık halkası getirildiğini dile getiren Akar, “Terörist az kalsin hedefimiz orası” diye konuştu.

“PKK eşittir YPG” ifadesini kullanan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “24 Temmuz 2015’te başlayan terörle yoğun uğraş zarfında bugüne değin 18 bin 609 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak’tan itibaren ise etkisiz ışık halkası getirilen terörist sayısı 2 bin 201 oldu” ifadelerini kullandı.

“VATANI VE MİLLETİ İÇİN ÇALIŞAN BİR ORDU”

Türkiye’nin sismik araştırma gemilerinin faaliyetlerine ilişkin duyuru ettiği NAVTEX’lere karşın son dönemde yapılan bazı değerlendirmelere değinen Akar, şöyle konuştu:

“Bizim deniz yetki alanlarımızdan, öteki konulardaki hak, ilgi ve menfaatlerimizden taviz vermemiz asla laf konusu yok. Deniz yetki alanımızı korumak için Deniz Kuvvetlerimiz sürekli faaliyette. Bazılarının hayallerinden bile geçmeyecek düzeyde planlama ve başvuru formu var. Hal böyleyken bilgileri görmeden, duymadan, anlamadan, neyin ne olduğunu bilmeden birtakım konuşmalar, değerlendirmeler yapıyorlar. Alandaki personelimizin en fazla morale gereklilik duyduğu dönemde bu ve benzeri olaylar onların moral ve motivasyonunu negatif etkiliyor. İzan, insaf sahibi insanların bunu düşünmesi, görmesi, bilmesi lazım. Deniz Kuvvetlerimiz 200 bin saat seyir yaptı bir yılda. 182 gün kesintisiz denizde kaldı gemimiz. Kara Kuvvetleri personelimiz 4 sene üs bölgesinde kalıyor. Hava Kuvvetlerimiz gece gündüz faaliyet icra ediyor. Böyle bir gayret içinde olan bir ordudan bahsediyoruz. Vatanı, milleti için çalışan bir ordudan bahsediyoruz. Hudutlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğinden bahsediyoruz. Hal böyleyken sapla samanı karıştıranlara natürel fakat teessüf ediyoruz.”

MSÜ’ye öğrenci alımı

Ulusal Savunma Üniversitesine öğrenci alımına yönelik ortaya atılan bazı iddialara ilişkin de açıklamalarda yer alan Akar, “Öğrencilerin alımı, tayinler, terfiler yönetmelik çerçevesinde kılı kırk yararak icra edilen etkinlikler. ‘Tesir edilme’ gibi bir şey laf konusu olamaz. Birtakım bilgileri alıp, onu ona bunu buna katıp ortaya karışık bir şeyler atmak çok yanlış işler. Bakanlığımız bu konuda büyük bir hassasiyetle kendisine verilen görevleri yapma azim ve kararlılığındadır” ifadelerini kullandı.

MSÜ Rektörü Erhan Afyoncu tarafından birincil dersin verilmesinin ardındaki Bakan Akar ve beraberindeki komutanlar Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanlığına geçerek bir zaman “Avrasya Barışı 2021 Tatbikatı”nı peşine düşüp takip etti.  

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık