Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Bakan Ersoy’dan müzik sınırlamasıyla ilgili tanımlama

3 hafta önce
9 kez görüntülendi

Bakan Ersoy’dan müzik sınırlamasıyla ilgili tanımlama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Google Türkiye işbirliği protokolü imza töreni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Canlı müziğin saat 00.00’da sona ermesi ile ilgili gelen bir soru üstüne Bakan Ersoy, “Pandemi de aşamalı normalleşme diyoruz adına biliyorsunuz. Normalleşme değil aşamalı normalleşme diyoruz. İlk olarak 19.00 olarak müzik sıralaması vardı. Sonrasında vaka sayıları kontrollü gitti, istediğimiz gibi gitti. Aşılama da istediğimiz gibi gidince 21.00’a alınmıştı. Sonra son kabine toplantısında da 00.00’a alındı. Yani derece derece bir şekilde esnetilmeye devam ediyor. şu anda da veriler iyi gidiyor. Aşılama da devam ediyor. Derhal normalleşme ile birlikte data sayılarında bir çoğalma olmazsa, geçen seferki normalleşme kuralları ile uygun giderse sonuçlar, zaten hiç kimsenin önünde bir sınırlama kurmak gibi bir durum değil. Herkesin istediği gönlündeki esnetebildiğimiz dek esnetiyoruz. İsteğimiz her şey pandemi öncesine dönsün. Fakat şu asıl kadar her zaman esnetme üzerine dargın kararlar var uzun süredir. Şunu da belirtmek istiyorum. Normalleşme sürecini idare eden bütün ülkeler bu şekilde yönetiyor. Bugün Avrupa’ya Almanya’ya baktığınız zaman ya da Avusturya’ya baktığınız süre onlar 1000’li rakamların aşağısına indiler. Almanya’da bir takım eyaletlerde 22.00, bir takım eyaletlerde saat 24.00 olarak uygulanıyor hala. Bugün Rusya’ya baktığınız zaman 23.00 olarak uygulanıyor. Yunanistan hala sokağa çıkma yasağı uyguluyor. Yani bu tüm aşamalı normalleşme uygulanan ülkelerde bu şekilde yönetiliyor. Biz de kurala yerinde bir şekilde yönetiyoruz. Fakat bu iyice olgu sayılarına endeksli bir şey. Şu esas değin çok olumlu gitti, esnetmeler de ona kadar yapıldı. Bundan sonra da bu şekilde gidecek”

“BÜTÜN KURALLAR TÜRKİYE’DE DE EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE UYGULANIYOR”

İngiltere’de olgu sayılarının artmasıyla birlikte Türkiye için alınan önlemler üzerine gelen soru üzerine konuşan Mehmet Nuri Ersoy, “Zaten biz İngiltere’de PCR kişisel olumsuz deneme şartıyla alıyoruz fakat trafik en az seviyede İngiltere ile. derhal onunla ilgili fazla manâlı bir gelişme olmadı. Hava trafiği yoğun olmayan yegane ülkelerden birinde. Mutasyonla ilgili de biliyorsunuz mutasyonun yoğun olduğu kaynak olan ülkelerde ismini vermeme lüzum yok, tekrar tekrar verdik. Hava trafiği ayrıntılarıyla kapatıldı 6 tane ülkeyle. Bölgeye yakın olan 2 ülkeyle de 10 gün karantina şartı ile alınıyor. acilen Türkiye yapılması gereken tüm önlemleri almış durumda. Ayrıca bu ülkeler haricen da Türkiye’ye antre yapmak isteyen ziyaretçilerin, yurt dışından gelen ziyaretçilerin tamamında negatif deneme netice şartı aranıyor zaten. Ya Da asgari 2 aşısını tamamlamış olması şartı aranıyor. Veya son 6 ay içinde hastalığı geçirmiş olduğuna dair doküman şartı aranıyor. Yani tüm kurallar Türkiye’de de eksiksiz bir şekilde uygulanıyor” dedi.

“AŞILAMAYA CÜMBÜR CEMAAT İKNA OLURSA BU İŞTEN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ÇIKARIZ”

1 Temmuz’da kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte esnemelerin kademeli bir şekilde devam edeceğini söyleyen Bakan Ersoy, “Aşılama fazla yoğun bir şekilde yapılırsa fakat 50 milyonu geçti. Ben herkese söylüyorum. Cümbür Cemaat komşusunu, çevresindeki insanları aşı olmaya ikna etsinler. Her Zaman beraber ülkece en çabuk şekilde bu işten çıkmaya bu şekilde başlarız. Son 14 gündür zaten hava trafikleri çoğu ülkeyle başlamıştı. Antalya’yı incelediğinizde yüzde 120’ye varan, havaalanı girişlerinde 14 gün önceye göre artışlar var zaten. İstanbul Havalimanı’nda girişlerde yüzde 60 civarında artışlar var. Muğla-Dalaman girişlerimizde yüzde 100’e varan artışlar olmaya başladı. Baktığınız vakit havalimanlarında ciddi bir çoğaltma var fazla şükür” diye konuştu. 

 

“DERİN ENDIŞE İÇİNDEYİZ”

Artist oyuncu Kartal Tibet’in vefatının arkasında üzüntü içinde olduklarını söyleyen Bakan Ersoy, “Ayrıca tiyatro ayrıca sinema dünyamızın çok manâlı bir sanatçısını kaybetmenin verdiği haberi ben de sizlerle birlikte aldım. Bunun derin üzüntüsü içindeyim. Kendisi ayrıca bir oyuncuydu, hem bir yapımcıydı, ayrıca de bir yönetmendi. Özellikle sanat dünyamızın çok manâlı bir değerini aslında kaybetmiş olduk. Biz ailesiyle de iletişim halindeyiz. Bugün de görüşüyoruz olay gerçekleştiği andan itibaren. Muhtemelen bugün ailesi ne vakit hangi camiden kaldıracağına karar verecek. Biz de gereksinim olmasını her türlü desteği vereceğiz kendilerine” ifadelerini kullandı. 

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık