Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Bakan Karaismailoğlu: Sazlıdere’den kaybolacak suyun fazla daha fazlasını İstanbul’a kazandıracağız

3 hafta önce
11 kez görüntülendi

Bakan Karaismailoğlu: Sazlıdere’den kaybolacak suyun fazla daha fazlasını İstanbul’a kazandıracağız

Zirvenin kapanış oturumunda konuşan Karaismailoğlu, Tersane İstanbul projesine ilişkin bilgiler vererek, “Tersane İstanbul önümüzdeki yılsonu itibarıyla etap bacak hizmete girecek. Bittiği süre müzeleri, tiyatro ve sinema salonları, sosyal alanlarıyla burası İstanbul’a, Beyoğlu’na, Kasımpaşa’ya fazla kıymet verecek değerli bir alan.” diye konuştu. Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul’un gelecek yılsonu itibarıyla ayak ayak hizmete gireceğini söyledi. Oturumun arkasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“ZİRVE, TÜRKİYE’NİN DENİZCİLİK VİZYONUNA DEĞER KATACAK”

Tersane İstanbul’un bulunduğu bölgeyi bakanlık olarak Türkiye’nin sosyal yaşantısına kazandırdıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Ülkemize değer katacak vizyon projeleri gelip burada tartışmak bizim için de fazla kayda değer. Tepe, Türkiye’nin denizcilik vizyonuna bedel katacak. Fikirleri, görüşleri hepsini aldık, kaydettik. Onlar bize bir ödev, ders olarak önümüzde duracak. Önümüzdeki projelerimize mutlaka katkısı olacak. Emrindeki bunlarla bitmiyor. Ekim ayının başında 7. Ulaştırma Şurasını yapıyoruz. Orada ulaşımın bütün metotlarını milletlerarası bir şurada tartışıp konuşacağız. Oraya da çok sıkı bir şekilde hazırlanıyoruzö ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN DÜNYA DENİZ TİCARETİNDE LAF SAHİBİ OLMASI GEREKİYOR”

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin ulaşımın tüm türlerine yönelik ciddi çalışmalar yaptığını ve projeler hayata geçirdiğini belirterek, 19 yıldır ulaşımda mega projelerin hayata geçirildiğini söyledi. İlk etapta karayolu yatırımlarına koskocoman tartma verildiğini, eksikliklerin tamamlandığını dile getiren Karaismailoğlu, ardından havalimanları yatırımları tamamen hava yolunun halkın yolu olduğunu vurguladı. Karaismailoğlu, şu anda dünyadaki denizyoluyla taşınan siklet miktarının 12 milyar ton olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun 1,7 milyar tonu Karadeniz’de dolaşıyor. Ama 2030’da bunun iki katına çıkması, dünyada 25 milyar tona, Karadeniz’de ve Karadeniz havzasında 3,5 milyar tona çıkması bekleniyor. Burada bugün bile şu lahza yaşadığımız çok önemli sıkıntılar var. 2030’a hazırlıklı olmamız gerekiyor. Karadeniz’deki 3,5 milyar tonluk ticaret hareketine mutlaka İstanbul’dan istikamet vermemiz gerekiyor. 25 milyar tona ulaşacak dünya ticaret hareketliliğinde Türkiye’nin ve İstanbul’un söz sahibi olması gerekiyor. Onun için önemli projelerle hazırlıklı olmamız gerekiyor.”

“SAZLIDERE’DEN KAYBOLACAK SUYUN ÇOK DAHA FAZLASINI İSTANBUL’A KAZANDIRACAĞIZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un 45 kilometre uzunluğa sahip olacağını belirterek, “acilen yüzde 78’i doğal bir kanal. Diğer kalan yüzde 22’lik kısımda da ciddi bir toprak hareketi olacak. Su kaynaklarıyla ilgili takriben 30 sektörde 200’den pozitif bilim adamıyla incelemeler, fizibiliteler ve etütler yapıldı. Bu çalışmalar ve raporlar sonucunda biz bunları konuşuyoruz. Bu güzergah o incelemeler sonunda saptandı. İşin uzmanları, bilim adamları çalıştı” diye konuştu.

“BİLİM ADAMLARI BUNUN DEPREME HİÇBİR ETKİSİ OLMAYACAĞINA DAİR NOKTAYI KOYDU”

Yapacakları üç yeni barajla Sazlıdere’den kaybedecekleri su rezervinin çok daha fazlasını İstanbul’a kazandıracaklarını vurgulayan Karaismailoğlu, herhangi bir su eksikliği yaşanmayacağını anlattı. Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un depremi tetikleyeceğine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine, şu cevabı verdi:

“Kanalın derinliği 20,75 metre. Hemen yakınımızda Vezneciler metro istasyonu var 60 metre derinlikte. Bağcılar’da da metro istasyonu var o da yaklaşık 60 metre derinlikte. O vakit metrolar da yapılmasaydı. Yani binlerce metre aşağıdaki bir hareket ile Kanal İstanbul aralarında temas kurulması iştigal. Zaten işin uzmanları, bilim adamları bunun depreme hiçbir etkisi olmayacağına dair noktayı koydu dedi. Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un, savunma alanında ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin bir sıkıntı oluşturmayacağını söyledi.

“KANAL İSTANBUL’UN 12 YILDA KENDİSİNİ FİNANSE EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un finansmanına ve bu projeyle hangi ülkelerin ilgilendiğine ilişkin soru üstüne, “Buradaki 15 milyar dolar söylediğimiz finansın genel bütçeye tartma olmamak için sahiden buradaki alternatif kazanç getirici işlerin de planlamasını bir taraftan yapıyoruz. Burada kayda değer ölçüde gemi geçişlerinden önemli bir kazanç sağlanacak. esas gelir kalemi bu olacak zaten. başkaca buradaki bilhassa Karadeniz kıyısında çok manâlı liman yatırımları olacak. Kanal İstanbul yatırımından daha sonra fazla ciddi bir şekilde tekrar buradaki bir liman imalatçısı olacak. Tekrar buna alternatif Karadeniz’de yapacağımız limanlarda da ciddi bir kazanç kaynakları gelecek. Tekrar Kanal İstanbul rezerv alanı içerisinde yapacağımız kazanç getireceği işler, yat limanları. Kendi ekosistemini üretecek bir Kanal İstanbul üretmeye çalışıyoruz. Buradaki kazanç getirici işlerle birlikte hem kendi üretim finansmanını karşılayacak hem de sonradan ülkemize gelir getirici fazla manâlı bir yatırım olacak. Dünya üzerindeki böyle büyük projede büyük bütün altyapılar firmaları elde etmek istiyor. Onlar da bizlerle gelip proje hakkında bilgi alıp yeniden finans çalışmalarını ve yapım çalışmalarına hazırlanıyorlar. Süveyş Kanalını ve öteki kanalları yapan dünyanın en büyük altyapı firmalarıyla görüşmelerimiz devam ediyor” biçiminde konuştu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık