Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Bakan Yanık’tan ‘tolere edilebilir’ ifadeleriyle ilgili izah etme: Sezgi operasyonu olduğu açık

5 ay önce
28 kez görüntülendi

Bakan Yanık’tan ‘tolere edilebilir’ ifadeleriyle ilgili izah etme: Sezgi operasyonu olduğu açık

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, yazılı bir açıklama yaparak Meclis Araştırma Komisyonu’nda 2020 yılına ait kadına şiddet verileri paylaşırken yaptığı konuşmanın bağlamından koparıldığını söyledi.

Yanık, ifadelerin art niyetli şekilde sosyal medyada gündeme getirildiğini belirterek “Meclis Araştırma Komisyonu’nda Perşembe günü yaptığım sunumda 2020 yılı Kadına Yönelik Güç verilerini paylaşırken kullandığım ifadeler bağlamından kopartılarak, art niyetli şekilde sosyal medyada gündeme getirilmekte” dedi.

Yanık, konuşmasının bulunduğu Meclis tutanağını paylaşarak, “Ekte Meclis tutanaklarının ilgili bölümünden ve yaptığımız sunumun ilgili yansısından da anlaşılacağı üzere salgının öncesinde (Ocak 2020) ve ardından zor verilerini anlatıyorum. Bu verilerde, şiddetin salgının başında şok edici bir hızla yükselmediğini görüyoruz. Salgın stresinden kaynaklanan, pandeminin yol açtığı gerginlikle doğru orantılı bir yükselme olmadığı anlamında kullandığım tolere edilebilir ifadesinin aradan geçen iki günün gerisinde çarpıtılması kötü niyetli bir yaklaşımdır. Bir kadın ve bir hukukçu olarak şiddete aleyhinde geçmişte verdiğim mücadele apaçık olduğu gibi, bugün de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak şiddete karşısında sıfır tolerans ilkesiyle çalışıyorum. Tolere etmek ifadesini istatistiksel açıklama için kullandığım fazla açık” açıklamasında bulundu.

Bakan Yanık, “Kaldı fakat, sunum yaptığım komisyon AK Parti, MHP, CHP, İyi Parti ve HDP vekillerinden oluşmakta ve toplantılarını kadın alanında senelerdir çalışan milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirmektedir. Toplantıda yaptığım sunumla ilgili her türlü bilgi ve açıklama tarafıma soru olarak yöneltilmiş, toplantıda konuşmadığım meselelerde de sorular gelmiştir. O gün sunum sırasında bayan çalışmaları yapan vekillerin hiçbirinden bu yönde bir eleştiri, yorum ya da soru gelmemiştir. Zira konuşmamın anlamı bağlamı içinde gayet iyi anlaşılmıştır. Bu itirazın, sunumun üzerinden iki gün geçtikten daha sonra bu şekilde cımbızlanarak gündem yapılıyor olması bunun bir algı operasyonu olduğunu apaçık ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık