Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Başbağlar Katliamı nedir, ne süre ve nerede oldu? 28. yılında törenlerle anıldı

3 hafta önce
4 kez görüntülendi

Başbağlar Katliamı nedir, ne süre ve nerede oldu? 28. yılında törenlerle anıldı

PKK’lı teröristlerin hain saldırısı sonucunda hayatını kaybeden 33 birey bugün saldırının yıldönümünde bir defa daha anıldı. Bölgede bulunan kişiler 28 yıldır dinmeyen acılarını anlattı.

BAŞBAĞLAR KATLİAMI NEDİR, NE ZAMAN, NEREDE OLDU?

Erzincan şehir halkı merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyüne 5 Temmuz 1993 akşamı gelen PKK’lı teröristler, kadınları derede topladıktan sonra evleri yağmalayıp para, altın ve kıymetli eşyaları alarak tüm evleri ateşe verdi.

Yapılan zulme aleyhinde çıkan 5 kişiyi de evlerde ateşe vererek öldüren teröristler, akşam namazını kılıp camiden çıkan 28 erkeği de köy meydanında topladı.

Bir zaman örgüt propagandası yapan teröristler daha sonra bu kişileri de kurşuna dizdi. Olaydan sonra bölgede yapılan incelemede, yüzlerce boş kovan bulundu.

BAŞBAĞLAR KATLİAMI 28. YILINDA

Katliamın acısının ilk günkü gibi taze olduğu köyde yaşayanlar, 28 sene önce yaşadıklarını ve acılarını hafızalarından silemiyor.

Köyde, şehit edilenler her sene olayın yaşandığı tarihte törenle anılıyor. Bilhassa yaz aylarında köylerine gelen vatandaşlar, şehitlikte dua ediyor.

Katliamdan yaralı kurtulan Başbağlar köyünün muhtarı Ali Akarpınar, AA muhabirine, köyün bir gecede küle döndüğünü söyledi.

Akşam namazı esnasında yaklaşık 80 ila 100 karakter terörist grubunun köye geldiğini açıklayan Akarpınar, şöyle konuştu:

“Başbağlar köyü her zamanki gibi kendi halinde işinde gücündeydi. Terör grubu bizleri camiden alıp buluşma yapacaklarını söylediler. Bizi derhal bulunduğumuz o mera alanına getirdiler. Öteki bir grup da natürel bizim haberimiz yok, evleri yakıp talan ediyorlar. Bayanları toplayıp ziynet eşyalarına varıncaya dek almışlar. Aşağı Yukarı yarım saat süreyle örgüt propagandalarını yapmışlardı. sonra üzerimize kurşun yağdırdılar. Bu gördüğünüz alanda 27 köylüm, yüzlerce mermiyle can verdi. 33 kişiden birini, köyün ortasında vurdular, 5 kişi de evlerinde diri diri yakılarak can verdi.”

“İki ay sonra geldim hala köydeki yangın sönmemişti”

Akarpınar, katliamdan zarar görmüş kurtulduğunu belirterek, hastanedeki tedavisi sonrası 2 ay daha sonra köyüne geri döndüğünü aktardı.

Taburcu olup köye geldiğini anlatan Akarpınar, “İki ay tedavi gördüğüm hastaneden çıktıktan daha sonra 5 Eylül 1993’te köye geldim ve hala yangın sönmemişti. Köy dozerlerle dümdüz edilmişti. Evimizin içinde kalan eşyamızı da hiçbir şey de alamadık.” ifadelerini kullandı.

Katliamda babasını, ağabeyini ve birçok yakınını kaybeden köylülerden Ali Akpınar ise ağlayarak yaptığı konuşmada, acının halen içlerinde taze olduğunu dile getirdi.

Olaya karışanların cezasını çekmesini istediklerini gösteren Akpınar, “28 yıl önce şehitlerimiz ahirete gittiler, bizler yaşıyoruz fakat defalarca acı içinde yaşıyoruz. Onları hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Hep acı çekiyoruz, her yıl… Hiç unutmuyoruz.” dedi.

Köylülerden Şerif Gül de Başbağlar Katliamı’nın planlı yapıldığını anlatarak, kendilerine bu acıyı yaşatanların bulunup cezalandırılmasını istedi.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık