Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Bayramda kısıtlama olacak mı? Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı var mı?

3 hafta önce
10 kez görüntülendi

Bayramda kısıtlama olacak mı? Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı var mı?

Türkiye’de koronavirüs pandemisinden korunmak namına kısıtlamalar uygulamaya koyuldu ve vaka sayılarında düşüş sağlandı. Aşılamanın da etkisiyle olgu sayıları altında yönü olan seyir gösterdi. Peki, olgu sayılarının bayramda artmaması için cadde kısıtlaması olacak mı merak ediliyordu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Başlıca Bilim Dalı Başkanı, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı’nda kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin DHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

BAYRAMDA KISITLAMA OLACAK MI?

Prof. Dr. İlhan, şu lahza için Kurban Bayramı’na ilişkin kısıtlamanın öngörülmediğini söyledi. İlhan, “Ortamların pak hava ile havalandırılması, çok topluluk ve kapalı yerlerde maske takılması ile birlikte aşının da çabuk gitmesi ile bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum. Aşının yaygınlaşması ile birlikte bayram ardından olgu sayıları daha alçak da gidebilir. Şayet de ‘Vakalar aşağı gitmiyor’ diye düşünülebilir; ama son dönemde 5-6 bin bandında gitmesinde aşılamanın fazla etkili olduğunu düşünüyorum.

3’üncü dozun uygulanacak olması, hasta olanların 3 ay sonradan aşılanması gibi yaklaşımlar, bilhassa yeni açılan grupların aşıya ilgisinin fazla olmasıyla beraber olgu sayısının daha aşağıya gidebileceğine inanıyorum. Bayram sonrasında vaka sayıları kurallara uyulduğu ve aşı olunduğu takdirde alt gidebilir. Bayram ile ilgili şimdi bir kısıtlama öngörülmüyor. Hepimizin tabii kurallara uyması gerekiyor” diye konuştu. Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı’na ilişkin uyarılarda da bulunarak, “Kurban Bayramı’nda geçen sene böylece fazla vatandaşımız memleketine gitti, tatil beldesinde geçirdi. Bayramda ziyarete gittiğimizde açık alanda oturmaya, topluluk alanda bulunuyorsak ortamın pak hava ile havalandırılmasına uyarı edilmesi gerekiyor.

Kurban alma veya kurban kesim yerlerinde kalabalık oluşturmamaya ve bu kalabalık yerlerde maske takmaya özen gösterirsek bu bayramı daha az vaka ile atlatabileceğimize inanıyorum. Üniversite öğrencilerimiz üniversitelerini çok özlediler, çocuklarımız okullarını fazla özlediler. Tatilimizi yapalım, Kurban Bayramı’nı sağlıklı şekilde geçirelim. Güz döneminde yine her şeyin eskisine yakın olduğu Türkiye’de yaşamak istiyorsak; çocuklarımızın okula gitmesini, esnafımızın dükkanını açmasını, üniversite öğrencilerimizin üniversitelerine gelmesini istiyorsak bu süreçte seri şekilde aşılamaya alaka gösterelim” dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık