Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

BDDK izin verdi, Açık Fikirli Doğan 16 sene daha sonra bankacılığa geri döndü

4 ay önce
41 kez görüntülendi

BDDK izin verdi, Açık Fikirli Doğan 16 sene daha sonra bankacılığa geri döndü

Özgürlük, Posta ve Milliyet gazeteleri ile Kanal D ve CNN Türk’ün arasında bulunduğu onlarca medya şirketini 6 Nisan 2018’de Şimşek Demirören’e 916 milyon Amerikan Doları bedelle devreden Okumuş Doğan, 16 sene sonradan bankacılık sektörüne geri döndü. Doğan, 2005 yılında Dışbank’ı 985 milyon euroya Hollandalı finans devi Fortis’e satmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), D Yatırım Bankası AŞ’ye etkinlik izni verdi.

Karar 26 Mayıs 2021 tarihli Resmî Gazete’nin yayımlandı.

BDDK, Doğan Holding’in iştiraki D Yatırım Bankası’na 2020 yılı mart ayında kuruluş onayı vermişti. Banka 200 milyon TL başlangıç sermayesiyle İstanbul Ticaret Sicili’ne kaydettirilmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan öteki BDDK kararında, MUFG Bank Turkey AŞ’ye kredi operasyonel işlemleri konusunda verilen takviye/danışmanlık izninin kapsamı, banka bünyesinde yer alan banka ve öteki finansal kuruluşların Türkiye’ye karşın faaliyetleri hariç edinmek üzere, küresel işlem bankacılığı mahsul ve hizmetlerini içerecek şekilde genişletildi.

YATIRIM BANKACILIĞI NEDİR?

Yatırım bankacılığı; özel ve kamu sektör şirketlerine uzun vadeli kredi sağlayarak, ticari faaliyetlerinin devamını sağlar. Bunu ise menkul değer ihraç ederek gerçekleştirir.

Kendilerine uzun vadeli kaynak sağlamak isteyen işletmeler için tasarruflarını menkul kıymetlerle değer biçmek isteyen yatırımcılar arasında alışveriş yapılmasını sağlar.

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydınlatılmış Doğan’ın Özgürlük, Uyruk ve Posta gazeteleri, Doğan Haber Ajansı (DHA), CNN Türk ve Kanal D’yi sattıktan sonradan yatırım fırsatları kolladığı belirtiliyordu.

Doğan’ın torunu Açık Fikirli Yalçın Doğan, dijital televizyonculukta “Blue TV” markası ile büyüyor. Discovery Channel, 24 Mart 2021’de Blue TV’nin yüzde 35’ine 20 milyon dolara ortak olmuştu.

Reklam

BDDK izin verdi, Açık Fikirli Doğan 16 sene daha sonra bankacılığa geri döndü Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık