Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Bilim insanları sonunda başardı

1 hafta önce
8 kez görüntülendi

Bilim insanları sonunda başardı

Hemen Hemen 10 yıldır aralıksız araştırmalar ile birlikte düşünceleri kelimeye dökmeye yarayan beyin implantı kullanıma hazır ülkü geldi. Felçli bir hasta üstünde yapılan çalışmalar netice verdi. Böylece tarihte bir ilk yaşanmış oldu.

Yapılan çalışmalar ile birlikte düşünceleri birer kelime haline getiren bilim insanları yalnızca bir implant kullandı. Araştırmanın yazarları içerisinde bulunan Edward Chang, implant kullanacak olan felçli hastalar ile normal insanları kıyasladı. Normalde halk müziği dakikada 200 kelime kurabiliyor.

Beyin implantı takılı olan felçli hastalar ise tekrar benzer şekilde dakikada 150 sözcük kuruyor. Yani felçli hastalar ile normal bireyler aralarında az daha hiçbir ayrım kalmıyor. Bu farkın kapanmasını karşılayan ise beyin implantı. Bu cihaz, beyinde ses ile alakalı olan ağız ve çene gibi yerleri uyaran aktiviteleri takip ediyor. Böylece bu aktiviteler üzerinden kelimeler oluşturuyor.

Bilim insanları göre yapılan çalışmalar sonucunda bu cihazın doğruluk oranının az kalsın yüzde 75 seviyesinde olduğu açıklandı. Bu Nedenle felçli hastalar ile olağan insanlar arasındaki fark bir nebze bile olsa azalmış oldu.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık