Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Bilinmeyen 28 farklı virüs tespit edildi

1 ay önce
15 kez görüntülendi

Bilinmeyen 28 farklı virüs tespit edildi

Çin’in güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi’nde bilim adamları kadar gerçekleştirilen bir buluş, bilim dünyasında dikkatleri üzerine çekti. Tibet Özerk Bölgesi’nde yer alan Tibet Platosu’ndaki Guliya buz örtüsünden 2015 yılında alınan buzul örnekleri üzerinde çalışmalar yapan bilim adamları, incelemeler sonucu takriben 15 bin yıldır buzulların içinde donuk halde olan ve 28’i şu ana dek insanlık kadar meçhul 32 farklı virüse ait kalıtımsal kodları tespit etti.

ABD’nin Ohio eyaletinde bulunan Columbus kentindeki Ohio Eyalet Üniversitesi’nin Byrd Polar ve İklim Araştırmaları Merkezi’nde analist ve virüslerin keşfine kapı açan araştırmaya başkanlık eden Zhi-Ping Zhong, “Bu buzullar toz ve gazlarla birlikte ağır ağır oluştu ve pek fazla virüs de bu buzda birikti. Buz çekirdekleri, her yıl biriken ve her bir katmanı donduğu sırada etraflarındaki atmosferde olanları hapseden buz katmanları içeriyor. Bu katmanlar, bilim insanlarının tarih boyunca iklim değişikliği, mikroplar, virüsler ve gazlar hakkında daha artı şey bilmek için kullandığı türden bir zaman çizelgesi oluşturuyor” dedi.

öte taraftan buz çekirdekleri, Byrd Polar ve İklim Araştırmaları Merkezi ile Çin’in başkenti Pekin’de yer alan Çin Bilimler Akademisi Tibet Platosu Araştırma Enstitüsü aralarında disiplinler arası bir çalışma olarak gerçekleştirilen ortak bir programın parçası olarak toplanmıştı. Hem egzersiz, ABD Milli Bilim Vakfı ve Çin Bilimler Akademisi göre finanse edilmişti.

Abone Ol

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık