Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Brezilya lideri, günde 78 bin Kovid vakasına rağmen Copa America’ya evsahipliği yapmakta kararlı

1 ay önce
15 kez görüntülendi

Brezilya lideri, günde 78 bin Kovid vakasına rağmen Copa America’ya evsahipliği yapmakta kararlı

Brezilya, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun koronavirüsü ciddiye almayan politikaları yüzünden ufukta pandeminin sonunu görememesine rağmen, 11 gün sonradan Copa America’ya evsahipliği yapmaya hazırlanıyor. Brezilya Spor Sponsorluğu Ilan Töreni’nde konuşan aşırı sağcı lider, “Federal hükümetin üzerine düştüğü kadarıyla, Copa America, Brezilya’da yapılacaktır. Pandeminin başından beri söylediğim gibi, ölümlere esef ediyorum, ama yaşamaya sürdürmek zorundayız” dedi.

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL), bu haftanın başında yaptığı açıklamada, turnuvayı Arjantin’den Brezilya’ya taşımak istediğini belirtip ‘ülkesinin kapılarını açtığı için’ Bolsonaro’ya teşekkür etmişti.

CONMEBOL turnuvayı niçin Arjantin’den taşımak istediğini belirtmedi.

Kovid-19 vaka sayısında yeniden çoğaltma yaşamış Arjantin’de son 24 saatte 35 bin 355 yeni vaka ve 640 ölüm kaydedildi.

Brezilya’da ise son 24 saatte 77 bin 898 yeni olgu ve 2346 ölüm bildirildi. Kovid-19’a geçen ay 56 bin kurban veren Brezilya, toplam 465 binden fazla kurbanla ABD’den daha sonra en yüksek ölüm sayısına sahip.

“Brezilya Futbol Federasyonu Arjantin’in Copa America’ya evsahipliği yapamayacağını bildirip Brezilya’nın üstlenip üstlenemeyeceğini bana sordu. İlk cevabım, ‘ilkesel olarak evet’ oldu” diyen Bolsonaro, bu kararının kabine tarafından oybirliğiyle onaylandığını söyledi. Halihazırda başka spor organizasyonlarının da kesin sıhhat önlemleri eşliğinde Brezilya’da düzenlenmekte olduğunu sözlerine ekledi. 

Federal hükümete kıyasla koronavirüsle daha önemli mücadele veren ve bu yüzden Bolsonaro göre eleştirilen veya engellenen lokal yönetimlerin birçok, bu karara tepki gösterdi. 

Bolsonaro hükümetinin pandemiyle mücadelesini soruşturan parlamento komisyonunun salı günkü oturumunda konuşan raportör Renan Calheiros, “Pandemi en kötü vaziyetteyken, mezarlıklar ve yoğun bakımlar her zamankinden çok dolup taşarken, federal hükümetin Copa America’ya evsahipliği yapmak istemesi harika. Dahası üçüncü dalganın eli kulağında” tepkisini gösterdi. 

CONMEBOL, 2020’de düzenlenmesi gereken turnuvayı pandemi sebebiyle bir yıl ertelemişti. Arjantin ile Kolombiya, Copa America tarihinde ilk önce iki taraflı evsahipliği yapan ülkeler olacaktı. Arjantin’in üstünün çizilmesinden önce Kolombiya’dan Devlet Başkanı Iván Duque’nin finansal reformlarına karşın ülke çapında protestolar nedeniyle evsahipliğinden çekilme açıklaması gelmişti.

Reklam

Brezilya lideri, günde 78 bin Kovid vakasına rağmen Copa America’ya evsahipliği yapmakta kararlı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık