Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

Brezilya’da menşei bilinmeyen bir koronavirüs türüne rastlandı

4 ay önce
33 kez görüntülendi

Brezilya’da menşei bilinmeyen bir koronavirüs türüne rastlandı

Lokal internet sitesi Globo’nun Brezilya Viroloji Derneği Başkan Yardımcısı Joao Pessoa Araujo Junior’un açıklamalarına dayandırdığı haberde, araştırmacıların SARS-CoV-2’nin yeni bir türüne rastladıkları, P4 diye adlandırılan varyantın menşeinin bilinmediği belirtildi.

Haberde, “P4 varyantının menşei bilinmiyor. İlk olarak Sao Paulo’daki Mococa belediyesinden bir örnekte keşfedildi ve arkasından Porto Ferreira’da geniş çapta yayıldı. Normal virüse kadar daha bulaşıcı ya da daha güvenli olmayan olup olmadığını saptamak henüz muhtemel yok” ifadelerine yer verildi.

Habere kadar P4 varyantı, ‘Brezilyalı P1, P2 ve ‘Filipinli’ P3 suşlarıyla müşterek kökene sahip, tüm bu varyantlar ise B.1.1.28 soyuna ait.

Araujo Junior’a tarafından yeni türün varlığının kabul edilmesi önem taşıyor. Brezilyalı bilimci, “Bu cins P1 ve ‘İngiliz’ varyantının hakim olduğu ortamda yayılıyor, oysa bizi en fazla rahatsız eden şey, çok seri yayılıyor olması” açıklamasında bulundu.

Habere tarafından araştırma verileri, grip virüslerinin ve koronavirüsün genom verilerine açık erişim sağlayan küresel bilim girişimi ve ilk kaynak olan GISAID’e teslim edildi.

Reklam

Brezilya’da menşei bilinmeyen bir koronavirüs türüne rastlandı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık