Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Bu fonların kazançlarından vergi alınmayacak

2 hafta önce
4 kez görüntülendi

Bu fonların kazançlarından vergi alınmayacak

Cumhurbaşkanı Kararı ile iki yıldan artı süreyle elde tutulan girişim sermayesi yatırım fonu ve gayrimenkul yatırım fonu katılma paylarından elde edilecek kazançlar üzerinden, daimi olarak yüzde 0 tevkifat uygulanacak.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna kadar, girişim sermayesi yatırım fonu ve gayrimenkul yatırım fonlarından elde edilecek kazançlarda tevkifat oranı her yerde belirlendi.

Kararla, yayım tarihi itibarıyla, iki yıldan artı süreyle elde tutulan girişim sermayesi yatırım fonu ve gayrimenkul yatırım fonu katılma paylarından elde edilecek kazançlar üzerinden, geçici madde hükmünden egemen olarak yüzde 0 tevkifat uygulanacak.

Kazanç Vergisi Kanunu’nun geçici 67’nci maddesi dahilinde, gerçek kişi ve kurumlarca sahip olunan ve Anapara Piyasayı mevzuatına tarafından sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilen fon katılma paylarından elde edilen gelirler tevkifat aracılığıyla vergilendiriliyor.

Buna kadar, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun ilgili hükmü kapsamında yer almayan kurumlar ile reel kişiler kadar teşebbüs sermayesi yatırım fonları ile gayrimenkul yatırım fonlarının katılma paylarından gelir elde edilmesi durumunda bu gelirler üzerinden yüzde 10 tevkifat yapılması gerekiyor.

30 Temmuz 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararıyla 30 Eylül 2021 tarihine dek (bu tarih dahil) iktisap edilen, (istikrarsız, karma, eurobond, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ile unvanında “döviz” ifadesi geçen yatırım fonları hariç) yatırım fonlarından elde edilen kazanç ve kazançlar üzerinden yüzde 0 oranında tevkifat yapılacağı hükme bağlanmıştı. Bu düzenlemenin yürürlük süresi içerisinde laf konusu fonlarda tevkifat oranı yüzde 0 olarak uygulanırken, yürürlük süresinin sonunda bu kazançlar üzerinden yüzde 10 oranında tevkifat yapılmaya devam edilecekti.

Yeni düzenlemeyle, laf konusu fonlara karşın tevkifat oranı daimi olarak sıfırlandı.

Gayrimenkul yatırım fonları, kaliteli yatırımcılardan katılma payları karşılığında toplanan paralarla, pay sahipleri hesabına inançlı mülkiyet esaslarına göre Sermaye Piyasası Kurulu göre belirlenmiş varlık ve işlemlerden oluşan portföyü işletmek nedeniyle portföy yönetim şirketleri ve gayrimenkul portföy yönetim şirketlerince süreli ya da süresiz olarak kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan mal varlıkları olarak tanımlanıyor.

Teşebbüs sermayesi yatırım fonları ise kaliteli yatırımcılardan katılma payları karşılığında toplanan paralarla, pay sahipleri hesabına inançlı sahiplik esaslarına kadar Kurulca belirli varlık ve işlemlerden oluşan portföyü işletmek nedeniyle portföy idare şirketleri ve girişim sermayesi portföy yönetim şirketleri göre süreli olarak kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan mülk varlıkları olarak kabul ediliyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık