Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Bunlar da yurt fırsatçıları: Yüzde 100 zam!

3 hafta önce
10 kez görüntülendi

Bunlar da yurt fırsatçıları: Yüzde 100 zam!

Gittikleri şehirlerde kalacak yer bulmakta zorlanan öğrenciler için bir alternatif olan özel yurtlara da fırsatçılık sıçradı. Değişik bahanelerle fiyatları yüzde 100’ün üstünde artırılan yurtlar, yeni fiyatlarıyla artık öğrenciler için ulaşılabilir olmaktan uzaklaştı.

4 BİN LİRAYA KADAR ODA VAR

Ev sahiplerinin, geçtiğimiz 2020 yılına oranla konut kiralarına yüzde 70’i bulan zam yapması ve emlakçıların yüksek komite talepleri, üniversite öğrenimi için ailelerinden ayrılacak olan öğrencileri mağdur etti. Devlet yurtlarında kalmaya yargı kazanamayan, yüksek artışlar sebebiyle de ev kiralayamayan öğrenciler özel yurtlara yöneldi. Özel yurtların kapısını çalan öğrenciler ve aileler fiyatları duyunca büyük bir şok yaşadı. Kiralık ev fiyatlarında olduğu gibi 1.5 yıl öncesine tarafından yurt ücretlerinde belirtilen yerlerde yüzde 100’e yaklaşan artış meydana geldi. en az yurt ücretinin aylık bin 250 lira olduğu İstanbul’da bu fiyatlar yurdun konumu, odanın büyüklüğü ve yatak sayısına kadar 4 bin liraya kadar çıkıyor.

6 KİŞİLİK ODA YILLIK 15 BİN LİRA

İstanbul’daki özel yurt ücretleri yurdun konumu, ulaşım güzergahlarına yakınlığı, oda sayısı, imkanları ve üniversiteye yakınlık ve uzaklığına kadar değişkenlik gösteriyor. Tek, 2, 3, 4, 5 ve 6 karakter odaların bulunduğu İstanbul’daki özel yurtlarda 2019-2020 eğitim öğretim yılında tek kişilik oda fiyatları takvim 13 bin liradan başlarken, şimdi bu fiyat 25 bin liranın üzerine çıktı. 2 kişilik oda fiyatı takvim 12 bin lira iken şu an 22 bin 500 lira. 3 şahsiyet odalar yıllık 11 bin liradan başlarken, şimdi bu fiyat 19 bin liraya çıktı. Yıllığı 9 bin lira olan 4 şahsiyet oda fiyatı 18 bin liraya, 7 bin lira olan 5 kişilik odalar ise 17 bin liraya yükseldi. Takvim fiyatı 6 bin lira olan 6 karakter oda fiyatları ise 15 bin liraya dek yükseldi.

PANSİYON VE APARTLAR DA AYNI

Özel yurt ücretleri 10 ay üzerinden belirlenirken, özel yurtlar öğrencilerden odanın durumu ve yatak sayısına tarafından depozito ücreti de istek ediyor. 6 kişilik oda için bin 500 liradan başlayan depozito ücreti tek karakter odalar için 2 bin 500 liraya dek yükseliyor. Özel yurtlardaki fahiş fiyat uygulaması yüzünden özel yurtlara gidemeyen öğrenciler pansiyon ve apart dairelere yöneldi. Oysa özel yurtlarda meydana gelen fiyat artışı pansiyon ve apart dairelere de yansıdı. Şirinevler’de bulunan erkek öğrenci pansiyonunda 2019-2020 yılında tek karakter oda fiyatı aylık 900 lira iken, hemen bin 500 liraya yükseldi. 700 lira olan çift şahsiyet oda fiyatı da bin 270 liraya çıktı.

FİYATLAR ENFLASYONU KATLADI

Özel yurt ücretlerinde meydana gelen yüksek artma tıpatıp konut ve kira fiyatlarında yaşanan artma gibi enflasyona bağlanıyor. 2019’da yüzde 15,18 olan enflasyon 2020 yılında yüzde 12,28 seviyesine indi. 2021 yılında içinde bulunduğumuz ay itibarıyla yıllık enflasyon ise yüzde 19,25 olarak açıklandı. Enflasyon oranı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 5 artarken özel yurt ücretlerinde artış hemen hemen yüzde 100’e yaklaştı. Bir Takım özel yurtlarda geçmiş yıllarda takvim fiyatın içinde bulunan kahvaltı da 2021-2022 eğitim öğretim yılında kaldırıldı. Sadece yüksek ücretli lüks özel yurtlarda verilen kahvaltı, birçok yurtta bundan böyle verilmiyor. Özel yurtlarda kahvaltının da verilmeyecek olması öğrencileri düşündürmeye başladı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık