Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Cezayir’in eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika yaşamını yitirdi

3 hafta önce
11 kez görüntülendi

Cezayir’in eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika yaşamını yitirdi

Buteflika, 20 takvim iktidarından sonradan beşinci kez cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıklaması üstüne meydana çıkan protestoların arkasında 2019’da görevini bırakmıştı.

Buteflika, Cezayir’in 1950li ve 60lı yıllarda hür mücadelesinde kilit rol oynamıştı.
Cezayir’de yaklaşık 20 bin kişinin öldüğü iç savaşın peşinde 1999’da ordunun da üstelemesiyle iktidara gelen Buteflika 2013’te geçirdiği felç nedeniyle hareket ve söylev yeteneğini kısmen kaybetmişti. O tarihten bu yana kamuoyunda da görülmeyen Buteflika sıhhat sorunlarıyla uğraş ediyordu.

Buteflika’nın siyasi kariyeri erken yaşta başladı. Cezayir’in 1962’de Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasıyla 20li yaşlarında dünyanın en genç Dışişleri Bakanı oldu, 16 sene bu görevde kaldı.

BM’nin etkin üyesi olan Buteflika, BM Genel Komite Başkanı olduğu 1974’te Filistin lideri Yaser Arafat’ı BM’ye söylev yapmaya çağırdı. Bu adımı, BM’de çığır açan bir ilk olmuştu.

Buteflika, Çin’in de BM’de bir sandalye sahibi olması konusunda diretmiş ve Güney Afrika’da millet ayrımı siyasetine karşısında hitabe sergilemişti.
Dünyanın en genç Dışişleri Bakanı’ydı
Cezayirli siyasetçi, hakkında yapılan yolsuzluk suçlamaları nedeniyle 1980lerin bir kısmını sürgünde geçirdi. Hakkındaki suçlamalar daha sonra düşürüldü.

Ülkesine 1990larda dönen Buteflika, onlarca yıllık askeri idarenin arkasından 1999’da Cezayir’in ilk sivil lideri oldu.
‘Butef’ olarak da anılan Buteflika, iç savaşın tarafları ordu ile İslamcı militanlar aralarında uzlaşma sağlanması için arabuluculuk etti.
Cezayir anayasasında 2008’de değişiklik yapılmasına öncülük eden Buteflika, cumhurbaşkanlığını iki dönemle sınırlayan yasayı kaldırdı ve yolsuzluk suçlamalarına rağmen bitmiş seçildi.

2011’de Kuzey Afrika’da Arap Baharı’nın başlamasıyla hızla kamu sübvansiyonlarını artırdı ve Cezayir’de yıllardır sürekli olağanüstü hal durumunu kaldırdı.

Buteflika felç geçirdikten yıllar daha sonra ilk kez 2017’de bir metro istasyonunun açılışında görüldü ve restore edilen Keçiova Camii’nin açılışına katıldı. O dönem, ülkeyi perde peşinde esas yöneten kişinin erkek kardeşi Seyid Buteflika olduğuna inanılıyordu.
Buteflika’nını 2019’da her yerde cumhurbaşkanlığına aday olacağının açıklanması üstüne ülke genelinde büyük protesto gösterileri düzenlendi. Gösteriler çığ gibi büyüdü ve Cezayir tarihinde eşi yarı görülmemiş bir cadde hareketine dönüştü.
Buteflika önce seçimleri erteleme ve bir sene içinde koltuğu bırakma sözü verdi lakin sonunda öyle beklemeden istifaya zorlandı.
Birçok Cezayirli için 2019, ülkeyi 20 yıl idare eden siyasetçiyi son görüşleri oldu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık