Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

CHP ile HDP’nin birbirini araçsallaştırma yarışında! Demirtaş’ın üstlendiği yeni rol

5 gün önce
3 kez görüntülendi

CHP ile HDP’nin birbirini araçsallaştırma yarışında! Demirtaş’ın üstlendiği yeni rol

Esir bulunduğu cezaevinden Türkiye’ye tehditler yağdıran Demirtaş’ın sözlerini köşe yazısında değerlendiren Hasan Öztürk, “Bu kere HDP, demokrasi havarileri olarak ortaya meydana çıkan aktörleri ile CHP ve onun sosyolojisini “hedefleri” icin araçsallaştırmaya çalışıyor” dedi.

İşte uyarı çeken o köşe yazısı:

HDP’in terörden esir eski benzeşen Başkanı Selahattin Demirtaş, “Demokrasi havarisi” kesilmiş de haberimiz olmamış..!

T24’de böylece bir yazı yazmış fakat değme demokratlara taş çıkartmış. 2023 seçimlerini demokrasi için bir baht görüyor terörden esir benzeyen başkan ve muhalefeti HDP ile uzlaşmaya çağırıyor.

HDP’nin meşruiyetini muhalefet ile kurduğu ilişki biçimine dayandırıyorlardı. Bu yüzden lokal seçimlerden bu yanlamasına her fırsatta, “açık, saydam ittifak” çağrılarını yinelemişlerdi. “Kapalı kapılar ardında görüşmekten” bıktıklarını da söylüyorlardı. sonra, ittifakın ismini bildiri ettiler, önce “Demokratik ittifak”, sonradan “Barıştırma ittifakı!”

Şu Anda de önümüzdeki günlerde HDP’nin bildiri edeceği “Tavır belgesi”ne Insanlar İttifakı dahil, muhalefetin “imza atması”nı öneriyorlar.

Çünkü, silah zoruyla, terörle ve emperyalistlerle geliştirdikleri ittifaklarla Türkiye’de belirli bir sosyolojiyi oluşturdular ve o sosyolojinin gücünü de şantaj olarak kullanabileceklerini biliyorlar!

Demirtaş diyor ki yazısında, “HDP bu açığı kapatabilmek ve tartışmayı asıl eksene, demokratikleşmeye oturtabilmek için bir tavır belgesi açıklamaya hazırlanıyor. HDP’nin bu siyasi hamlesini yakından ve ciddiyetle takip etmek gerekir.”

Yani? Yanisi, “HDP’nin istekleri yerine getirilmezse Türk siyaseti çıkmaza girer” diyerek tehdit ediyor. İktidara da benzer metinde gönderme yapmayı ihmal etmiyor.

“İktidar ve muhalefet dâhil tüm siyasi güçlerin, HDP’yi ve açıklayacağı ilkeleri ciddiye almasında, Türkiye’nin geleceği için büyük fayda var. Çünkü demokratikleşme konusunda HDP’nin şakası değil, HDP blöf yapmıyor, taktik yapmıyor” diyor Demirtaş!

Blöf yapmıyor, şaka yapmıyor! Yani, alenen “ayağınızı eşit alın” diyor.

HDP, “DEMOKRASİ” DERSE SİZ ANLAYIN Kİ “KANDİL”, DİYOR “İMRALI” DİYOR

HDP’nin demokrasiden ne anladığını izah etmeye gerek var mı? ya da daha pazar günü Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır Anneleri’ni ziyareti sırasında annelerin ve babaların feryatları HDP’nin demokrasiden ne anladığının bariz işareti yok mi?

Lakin Demirtaş, hükümlü olarak bulunduğu Edirne Hapishane’nden Türk siyasetini, alenen gözdağı cüretini gösterebiliyor, “HDP’nin şakası değil” diyebiliyor. Hem de “demokrasinin olmadığını” önü sürdüğü bir ortamda..!

Devam ediyor, “HDP’nin demokrasi ilkelerini ciddiyetle ele alıp tartışmaya yanaşmayacakları, HDP de katiyen ciddiye almayacaktır” diyor.

Sanırım, yazar burada 7 Haziran 2015 seçimlerine gidilirken oluşan iklimin tekrar varlığını vehmediyor. Hemen Hemen tüm kesimleri istismar ettikleri o günler şimdiden geride kaldı.

Geçti o günler, geçti..!

Tehdidini devam ettiriyor Demirtaş, “(…) Bunun ne anlayış geldiğini bakmak için seçim gününü beklemeye lüzum değil. Peşinen söyleyelim, HDP’yi ciddiye almayanlar, demokrasiyi stratejik bir hedefe ve programa dönüştürmeyenler kaybeder.”

Selahattin Demirtaş’ın ve HDP’nin demokrasi dediğinde aslında “Gaz Lambası” dediğini, “İmralı” dediğini, “Suriye’nin kuzeyi” dediğini, “Hendek-çukur” dediğini, terör örgütü PKK ve uzantılarının hegemonik, tek tipçi, faşist baskıcı, ötekileştirici tutumu dediğini anlıyor olmalıyız. O Kadar değil mi?

Yoksa, PKK terör örgütünün, en çok “Halkımız” dediği Kürtleri katlettiği, Suriye uzantısı YPG-PYD’nin Suriye’nin kuzeyinden Türkiye ve Kuzey Irak’a sürdüğü insanların ekseriyetinin Kürt olduğunu unutmuş olamayız.

HDP sözcülerinin demokrasi dediğinde, kendi şımarıklıklarına göz yumulmasını istediklerini anlamıyor olamayız.

Örneğin, CHP oylarıyla seçilen bir takım HDP’lilerin seçimden bir gün sonradan çoğunluğu Kürt olanlara seslenirken, “PKK sizi tükrüğü ile boğar. O keleşi size çevirmesini biliriz” deme cüretini göstermektir demokrasi.

“Biz sırtımızı oraya buraya dayadık” diyen eski benzer başkanın cüretkarlığıdır mesela demokrasi anlayışları.

Üstelik, istediklerine istedikleri yaftayı yapıştırma hürriyetidir onların demokrasi anlayışı.

HDP, CHP’Yİ AMAÇLARI İÇİN ARAÇSALLAŞTIRIYOR

CHP ve onun sosyolojik tabanı “Beyaz Türkler”, HDP ve onun tabanını yıllarca araçsallaştırmıştı. Bugün aynı taktiği HDP kullanım cihetine gitmiş görünüyor.

Bu kez HDP, demokrasi havarileri olarak ortaya meydana çıkan aktörleri ile CHP ve onun sosyolojisini “hedefleri” icin araçsallaştırmaya çalışıyor..!

Selahattin Demirtaş da bunu cezaevinden yazdığı yazı ile bir kez daha gösteriyor.

Yanılıyor muyum?

YENİŞAFAK

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık