Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

CİMER başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet CİMER başvuru işlemleri

3 ay önce
27 kez görüntülendi

CİMER başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet CİMER başvuru işlemleri

CİMER başvurusu ile vatandaşlar özlem, önerge, şikayet, ihbar ve bilgi edinme başvuruları gerçekleştirebiliyorlar. CİMER üzerinden alınan başvurular değerlendirilerek ilgili kuruma aktarılıyor. Burada yapılan değerlendirmenin ardından başvuru sahibine gerekli yanıt sağlanıyor.

Kullanım sonrası sürecin hangi aşamada olduğu da tekrar “CİMER uygulama peşine düşüp takip” ekranı üzerinden takip ediliyor. Peki, başvurular nasıl gerçekleştiriliyor?

CİMER BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler doğrudan doğruya e-devlet üzerinden antre yapabilir veya “cimer.gov.tr” internet adresinden TC kimlik numarası, ad, soyad, annesinin evlenmeden önceki soyadı, kimlik çabuk no ve cep telefonu bilgilerini girerek başvuru sayfasına gelebilirler.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ…

Dilekçe sayfasına gelinmesinin ardından başvuruda bulunacak kişinin arzu, önerge, şikayet, ihbar ve bilgi edinme haklarından hangisini istek ettikleri soruluyor. Buradaki kutucuk işaretlenerek zorunlu öteki bilgiler girildikten sonra kullanım konusunun yer alacağı sayfaya geçiliyor.

Son olarak başvurunun içeriği ile ilgili metin alınıyor ve kişini istek veya şikayetine konu olan bilgiler isteniyor. Burada yapılan değerleme sonrası talepler ilgili kamu kurumlarına iletiliyor.

CİMER’DEN BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ…

Başvuruda yer alan vatandan yeniden CİMER veya e-devlet üzerinden dilekçe numarasını girerek yapmış olduğu başvurunun hangi aşamada olduğunu peşine düşüp takip edebiliyor. Başvurular kurumun yoğunluğuna tarafından birkaç gün içerisinde yanıtlanıyor. Genellikle azami 14 çalışma günü içerisinde bir operasyon gerçekleştirilmiş oluyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık