Reklam
DOLAR: 8.36 TL
EURO: 10.1 TL

Çin 6G için testlere başladı 

5 gün önce
7 kez görüntülendi

Çin 6G için testlere başladı 

Telekomünikasyon konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Çin 6G ile ilgili testlere başladığını duyurdu. Bilindiği üzere 5G tarafında da en detaylı incelemeler Çin’de yapılmıştı. Hatta Huawei o kadar çok önemli ülkenin 5G daha alçak yapısını yapı etmek için anlaşmalar imzalamıştı. Lakin ABD’nin baskısı sonrasında bazı ülkeler bu anlaşmaları feshetti.

Huawei’nin 5G tarafında rakiplerinin asgari 2 yıl önünde olduğu belirtiliyordu. Ama araya giren pandemi süreci ve ABD’nin Huawei’ye ambargo koyarak 5G’nin yayılma hızını engellemesi, Huawei ile rakipleri arasındaki farkın da kapanmasına zemin hazırladı.

Çin 5G teknolojisinde belirlenmiş bir yol kat ettikten sonra gözünü 6G’ye dikti. Şu sıralar geliştirme aşamasında olan 6G teknolojisi ile internet hızı inanılmaz seviyelere ulaşacak. Bir filmi indirmek sadece 1 saniye sürecek. Belki de 1 saniyeden de eksik.

Çin 6G teknolojisi için birincil somut testleri 2030 yılında yapmayı planlıyor. Yani 6G için önümüzde hayli uzun bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. Zaten az önce 5G teknolojisi bile bütün olarak olgunlaşmış yok. Türkiye de dahil böylece fazla ülke az önce 5G teknolojisi ile tanışmadı.

Dolayısıyla 5G’nin yaygınlaşıp hızlanması için de hemen şimdi süre var. Olasılıkla 6G’nin yaygınlaşması için de en düşük 15 sene gerekecektir.

Reklam

Çin 6G için testlere başladı  Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık