Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Çin devlet medyası, Tayvan hava savunma sahasındaki uçuşları “savaş uyarısı” olarak yorumladı

1 hafta önce
10 kez görüntülendi

Çin devlet medyası, Tayvan hava savunma sahasındaki uçuşları “savaş uyarısı” olarak yorumladı

Çin Irk Cumhuriyeti’nin kuruluş sene dönümünün kutlandığı Milli Gün ve izleyen 3 günde devlet medyasında yer alan haber ve yorumlarda, Tayvan’ın ilan ettiği ADIZ’daki uçuşların milli gurur vesilesi olarak görülmesi dikkati çekti.

Ülkenin etkin gazetelerinden ve parti yönetimine yakınlığıyla tanıdık Global Times’ta yer alan yorumlarda, uçuşların Tayvan’da hükümetteki Demokratik İleri Parti’nin (DPP) bağımsızlık yanlısı eğilimlerine ve onu destekleyen dış güçlere verilen bir mesaj olduğu ifade edildi.

ASKERİ GEÇİT TÖRENİ BENZETMESİ

Gazete, 3 Ekim’de yayımladığı baş yazıda, laf konusu uçuşlar için “Ulusal Gün’e yakışan bir askeri geçit töreni” yorumunu yaptı.

Uçuşların daha önce Milli Gün kutlamalarında Tiananmen Meydanı’nda yapılan askeri geçit törenlerine benzetildiği yazıda, “Bu, Çin’in ada üzerindeki egemenliğinin açık ve kuşkuya yer bırakmayan beyanıdır. Çin Irk Cumhuriyeti’nin 72’nci kuruluş yıl dönümüne yakışan bir eylemdir. Ülke genelinde halkımıza büyük cesaret vermiştir. Ulusal Gün’ün önemini vurgulayarak yeni bir mertebeye yükseltmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Yazıda uçuşların, Çin’in bölgedeki hakimiyet haklarını korumaktaki kararlılığının yanı sıra, hava kuvvetlerinin gücünü ve işlem kapasitesini ortaya koyduğu belirtildi.

“UYARMANIN VAKTİ GELDİ: SAVAŞ, HAKIKI”

Gazete, dün yayımladığı başyazıda ise bu kere uçuşların Tayvan ayrılıkçılarına yönelik bir “savaş uyarısı” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“Tayvan ayrılıkçılarını ve onların destekçilerini uyarmanın vakti geldi: Savaş, hakiki” başlıklı yazıda, DPP iktidarı bölgedeki büyüyen askeri gerilimden sorumluluk sahibi tutuldu.

Yazıda, DPP’nin 2020’de iktidara gelmesinin gerisinde bölgedeki barışsever atmosferin bozulduğu belirtilerek, “DPP liderleri durmadan otoriter idareye aleyhinde demokratik dünyanın ön cephesinde yer aldıkları iddiasını öne sürüyor. ABD, Japonya ve DPP yetkilileri arasındaki stratejik suç ortaklığı giderek cesaretleniyor.” denildi.

Bu koşullarda Tayvan Boğazı’ndaki durumun her an bir savaşın patlak verebileceği sürekli bir cepheleşme haline geldiğinin vurgulandığı yazıda, “anlaşılan Çin anakarasının kapsamlı askeri uğraş hazırlığı için perde açılmıştır. Çin Irk Kurtuluş Ordusu’nun Tayvan Boğazı’ndaki askeri tatbikatları artık Çin’in adadaki egemenliğini vurgulamakla sınırlı kalmayacak, Tayvan Adası’nı geri almaya yönelik seferberlik, harekat, saldırı ve lojistik hazırlıkları uygulamak üzere yapılacaktır.” yorumu yapıldı.

​​​​​​​Çin’de Halk Müziği Cumhuriyeti’nin ilanının kutlandığı 1 Ekim Ulusal Günü ve onu izleyen 3 günde toplam 149 uçak, Tayvan’ın ADIZ duyuru ettiği bölgeye girmişti.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 1 Ekim’de 38, 2 Ekim’de 39, 3 Ekim’de 16 ve 4 Ekim’de 56 savaş uçağının hava savunma tanımlama sahasına girdiğini bildirmişti.

Çin’in Tayvan’ın ADIZ ilan ettiği bölgeye karşın uçuşlarını, uçak sayısını artırarak sürdürmesi, bölgede gerilimin tırmandığının işareti olarak yorumlanıyor.

Reklam

Çin devlet medyası, Tayvan hava savunma sahasındaki uçuşları “savaş uyarısı” olarak yorumladı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık