Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Çin savaş açınca ABD bir numara oldu! Şok sözler: Çin kusur yaptı, durumu içler açısı

9 dakika önce
1 kez görüntülendi

Çin savaş açınca ABD bir numara oldu! Şok sözler: Çin kusur yaptı, durumu içler açısı

Çin Merkez Bankası, geçen Eylül ayında kripto paralar ve türevleriyle yapılan tüm işlemleri yasakladı. Çin Merkez Bankası internet üzerinden yaptığı açıklamada, “Sanal para ile yürütülen iş faaliyetleri yasa dışı faaliyetlerdir. Bu faaliyetleri yürütenlerin kanunlar çerçevesinde cezai sorumlulukları soruşturulacak” denildi. Arkasında, kripto para borsaları Huobi ve Binance, Çinli yatırımcıları kabul etmeyeceklerini açıkladı. 

 

Çin Merkez Bankası’nın bu kararının ardından bitcoin madenciliğinde  küresel dengeler değişti. Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nden paylaşılan bilgilere kadar, Çin’in “hash oranı” olarak bilinen küresel bitcoin ağına ast bilgisayarların gücündeki payı Mayıs’ta yüzde 44 iken birkaç ay içinde yüzde sıfıra düştü. Çin’in payı 2019’da yüzde 75 dek yüksekti.

Bu şart,  süreç lojistik zorluklarla dolu olsa da, madencilik teçhizatı üreticilerinin dikkatlerini Kuzey Amerika ve Orta Asya’ya kaydırmasına neden oldu. Büyük Çinli madenciler de diğer ülkelere taşındı. 

ABD’Yİ KAZAKİSTAN VE RUSYA TAKİP EDİYOR

NETICEDE yeni veriler, ABD’nin acilen madencilikte en büyük paya sahip olduğunu, Ağustos sonu itibariyle küresel hash oranının takriben yüzde 35,4’ünü oluşturduğunu gösterdi. ABD’nin ardından küresel bitcoin madenciliğinde en yüksek paya sahip olan öteki ülkeler ise sırasıyla Kazakistan ve Rusya. 

dahası bitcoin, yoğun elektrik kullanan bir süreçte karışık matematiksel bulmacaları çözmek için rekabet eden zinde bilgisayarlar göre oluşturuluyor.

YÜKSEK ENERJİ KULLANIMI ÇEVRE İLE İLGLİ ENDİŞELERİ ARTIRIYOR

ABD’de endüstrinin genişlemesi nedeniyle çoğalan elektrik kullanımının, önümüzdeki ay Glasgow’da yapılacak Cop26 iklim görüşmeleri öncesinde Başkan Joe Biden için sorun yaratacağı düşünülüyor. 

Rusya’da ise düşük enerji maliyetleri bazı şirketlerin bu yılın başlarında bitcoin’in yükselen fiyatlarından faydalanmasını sağladı. Oysa ülkede  illegal madencilikle ilgili endişeler artıyor.

Rusya’nın Irkutsk bölgesi valisi Igor Kobzev, Eylül ayı sonlarında Moskova’da hükümete yazdığı bir mektupta, yeraltı kripto para madenciliğini suçlayarak enerji kullanımının “çığ gibi büyümesine” dikkat çekti.

Vedomosti gazetesinin haberine tarafından Kobzev mektupta, “Durum, Çin makamları tarafından getirilen madencilik yasağı ve manâlı miktarda ekipmanın Irkutsk bölgesine taşınmasıyla daha da kötüleşiyor” dedi.

öte yandan, Çin  geçen ay bitcoin madenciliği ve ticareti için daha da sert kurallar açıklarken, diğer ülkelerdeki yetkililer bitcoin madenciliğine daha hoşgörülü ve hatta sıcak bakıyor.

Maden teçhizatı üreticisi Ebang International Holdings’in bir temsilcisi, Çin’İn kararının arkasında Reuters’e verdiği demeçte, “Şu anki odak noktamız, Kuzey Amerika ve Avrupa’da düzenli madencilik çiftliklerinin inşasını hız yapmak” dedi.

ÇİNLİ BÜYÜK OYUNCULAR KARARDAN ZARAR FARK ETTI

Fakat, uzmanların bildirdiğine göre endüstrinin Çinli büyük oyuncuları, ülkenin kararı nedeniyle zarar gördü. 

bir zamanlar dünyanın en büyük bitcoin madencilik havuzu olan F2Pool’un kurucusu ve Singapur merkezli bir kripto para şirketi olan Cobo’nun kurucu ortağı Mao Shihang, “Sektörün Çin’deki doğuşuna tanık olan bir emektar olarak, bugünkü durumun içler acısı olduğunu hissediyorum” dedi. 

Shihang, “Çin bilgi işlem gücündeki payını kaybediyor. Endüstrinin ağırlık merkezi ABD’ye kayıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık