Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Çocuğunuza zeki saat seçerken bunlara uyarı

2 hafta önce
5 kez görüntülendi

Çocuğunuza zeki saat seçerken bunlara uyarı

Siber güvenlik kuruluşu ESET, alınacak mahsul konusunda muhakkak seçici olunması gerektiğinin altını çizerek önerilerini paylaştı.

Siber güvenlik neden kayda değer?

Zeki saatler sunuculara bağlanır. Akıcı bir şekilde korunmazsa, bilgisayar korsanlarının cihaza girmesinin, konumdan ve isimden telefon numaralarına ve konuşmalara kadar çocuğunuzla ilgili bilgilere erişmesinin en kolay yolu olabilir. Dahası, bir takım güvenlik açıkları sebebiyle, siber suçlular çocukla bile irtibat kurabilir.

Olası olduğu dek fazla data sahibi olun

Cihazın güvenilir olduğundan emin olmak istiyorsanız, kullanıcı yorumları çok tezgâhtar olabilir. Google’da marka adını ve hatta model adını, “güvenlik açığı” veya sanki kelime grupları ile birlikte arayın.

Üreticinin siber güvenliği nasıl algıladığına bakın

Cihaz ve spiker arasındaki irtibat şifreli mi? Değilse, bu ürünü satın almaktan kaçının. Ayrıca, üreticinin web sitesindeki gizlilik politikalarını dikkatlice okuyun ve marka ve şirket hakkında olabildiğince fazla data edinin.

Emniyet açıklarını arayın

Mahsul ya da şirket ile ilgili herhangi bir veri ihlali olmuş mu? Marka güvenlik açıklarıyla karşılaşmış mı? Eğer karşılaşmışsa, üretici nasıl davranmış, bu sorunlar açılmış mü? Ve ne kadar hızlı çözmüş? Şirket uygun olarak davrandıysa ve sorunlar konusunda saydam olmuşsa paniğe gerek yoktur. Emniyet açıkları nispeten sık görülür, ancak üreticinin hemencecik müdahale etmeye hazırlanmış olduğundan kesin edinmek önemlidir. Ayrıca, yazılımın güncellenip güncellenemeyeceğini ve güncelleniyorsa üreticinin bunu uyumlu olarak yapıp yapmadığını kontrol edin. Somurtkan takdirde? Bunun yerine diğer bir ürün ya da marka seçin.

Markaya siklet verin

Verilerinizi nasıl koruduklarını veya nereye yüklediklerini doğrulayamıyorsanız, markasız cihazlar satın almaktan kaçının. Bir cihazın satın alım maliyetinden tasarruf etmek, ardından verilerinizin çalınması gibi daha yüksek maliyetlere yol açacak sorunlar çıkarabilir.

Güncellemeleri kendiniz yapmayı unutmayın

Yalnızca imalatçı yok, bununla birlikte bir ebeveyn olarak siz de mahsul yazılımını ahenkli olarak mümkün olan en son sürüme güncellemelisiniz. Yamalar yayımlandığında, genellikle cihazınızı daha tehlikesiz hale getirmeyi amaçladıkları için bunları hemencecik yükleyin. Bunu yapmazsanız, bilgisayar korsanları cihazlarınıza erişmek için emniyet açıklarından yararlanabilir; bu da bu emniyet açıklarını kapatacak bir yama yüklemişseniz aslında önleyebileceğiniz bir şeydir.

Hangi işlevlere ihtiyacınız olduğunu düşünün

Akıllı saatle yalnızca irtibat mi düzenlemek istiyorsunuz yahut çocuğunuzla video ya da telefon görüşmeleri de gerçekleştirmek ister misiniz? Dahili kamera, hoparlör veya mikrofona sahip bir cihaz arayın. ya da acele durumlarda evvelden tanımlanmış bir birey listesinden biriyle irtibat kuran basit bir SOS özelliği ihtiyaçlarınızı yeterince karşılayabilir mi?

Parental Control çözümlerini inceleyin

Bir akıllı saate yatırım yapmadan önce, ne değin teftiş sahibi almak istediğinizi düşünün. Çocuklarınızın konuşmalarını ve çevredeki sesleri dinlemenizi sağlayan modeller bile vardır. Bu nesil işlevler, çocuğunuzun bir yabancıyla etkileşime girmesi durumunda yararlı olabilir. Bir Takım saatler bile oyunlar ve meydan okumalar bile içerir. Her durumda, akıllı saatin ne değin artı işlevi varsa pili de böylece tez tükenir. Bazı modellerin hemen hemen her gün sıkıntı edilmesi gerekir, diğerleri haftalarca bile dayanabilir.

Satın almaya karar verdiğiniz bir aygıt ne kadar nitelik yüklü olursa olsun, defalarca cihazın sunduğu daha artı işlevin, bilgisayar korsanları için daha pozitif potansiyel temas noktası olduğunu unutmayın. İleri teknoloji ile batmış bir akıllı saat seçerseniz, güvenliğinin düzgün bir şekilde sağlandığından emin olun. genel olarak, zeki saatler dürüst seçildiğinde fazla yardımsever olabilir. Araştırmaya ne kadar çok süre ayırırsanız, en ucuz ürüne razı olmazsanız, zeki saatlerin sizin ve çocuklarınızın en iyi arkadaşı olma olasılığı o kadar yüksek olur.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık