Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Cuma hutbesi 9 Temmuz 2021 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin konusu ne?

2 hafta önce
9 kez görüntülendi

Cuma hutbesi 9 Temmuz 2021 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin konusu ne?

Diyanet İşleri Başkanlığı bu haftanın Cuma hutbesini yayınladı. 15 Temmuz sürecinde yaşanan ayrıntı da hutbedeki yerini aldı. 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü öncesindeki son Cuma namazında okunacak hutbede kayda değer bilgiler verildi.

60e6d6e65cf3b002b4aab4e2

İHANETE KARŞI SADAKATE, CESARETE VE ŞEHADETE ŞAHİDİZ

Muhterem Müslümanlar! İslâmiyet’in Medine’de güçlenerek yayılmasından münafıklar rahatsız oluyor ve bu gelişmeyi önleyemedikleri için hayıflanıyordu. Her geçen gün güçlerini kaybeden münafıklar, Müslümanların birliğine kasteden bozgunculuk faaliyetlerinden de geri durmuyordu. Müslümanlar aleyhine gizli gizli ve rahatça görüşebilmek amacıyla bir mescit yapı ettiler. Kur’ân-ı Kerîm’de “Mescid-i Dırâr” olarak isimlendirilen bu mescitte Peygamber Efendimizin namaz kılmasını istediler. Böylece meşruiyet kazanacak olan bu mekân, şehirde sürdürdükleri nifak hareketlerinin merkezi olacaktı. Allah Resûlü (s.a.s), bu mescitte namaz kılmaya hazırlanırken meselenin iç yüzünü haber veren şu ayet-i kerimeler nazil oldu: “üstelik zararlı faaliyetlerde bulunmak, küfre yardım etmek, müminler arasına ayrılık sokmak için ve öteden beri Allah ve Resûlüne aleyhinde savaşanlara üs olsun diye bir mescit yapanlar vardır. Bunlar, ‘Bizim iyilikten başka hiçbir kastımız değil’ diye de mutlaka ant ederler. Ama Allah şâhitlik eder fakat bunlar mutlaka yalancıdırlar. Onun içinde katiyen namaz kılma. İlk günden temeli takva üstüne kurulan mescit, içinde namaz kılmana kuşkusuz daha layıktır…”

Aziz Müminler!

Hemen Şimdi Peygamberimiz hayattayken gerçekleşen bu hadise, din istismarının en belirgin örneklerinden biridir.  Tarih boyunca da birçok birey ve grup, dinin halk üzerindeki etkisinden faydalanarak çıkar elde etmekten, din istismarcılığı yapmaktan çekinmemiştir. İslami layık ve kavramları istismar eden fırsatçılar dün olduğu gibi bugün de karşımızdadır. Hâlbuki Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in uyarısı gayet açıktır: “Dini dünyaya makine eden insan ne kötüdür! Istek ve isteklerinin kendisini saptırdığı insan ne kötüdür!”

Değerli Müslümanlar!

Bundan beş sene önce 15 Temmuz gecesi, muazzez değerlerimizin arkasına gizlenen FETÖ’nün hain darbe girişimine defalarca birlikte tanık olduk. İhanet şebekesi olan bu örgüt, istiklal ve istikbalimizi hedef aldı. Vatanımıza, devletimize ve aziz milletimizin canına kastetti.

Unutmayalım oysa FETÖ, İslam’ın yüce hakikatlerini kendi menfaati için kullanmıştır. Dinimizin temel değerlerini ve kavramlarını tahrif etmiştir. İnsanımızın dinî duygularını istismar etmiştir. Suret-i haktan görünerek aramıza fitne ve fesat tohumları ekmekten, bozgunculuk yapmaktan katiyen çekinmemiştir. Kur’lahza-ı Kerim’de fesatçılar hakkında şöyle buyrulmaktadır: “Onlara ‘Yeryüzünde fesat çıkarmayın’ denildiğinde, ‘Biz fakat ıslah edicileriz’ derler. Şunu bilin fakat onlar bozguncuların ta kendileridir, ama kavramak istemezler.”

Değerli Müminler!

Rabbimize ölümsüz hamd ü sena olsun ki 15 Temmuz’da, Rabbimizin yardımına, hakkın batıl aleyhinde zaferine tanık olduk. Bizler o gece, hainlerin emellerini kursaklarında bırakan milletimizin destansı direnişine ve cesaretine tanık olduk. Bedenlerini bu vatan için siper eden şehitlerimizin şehadetine, gazilerimizin kahramanlıklarına şahit olduk.

yeniden böyle bir tabloyla karşılaşmamak için bize düşen, güvenilir kaynaklardan öğreneceğimiz sahih dini bilgiyle hayatımıza yön vermektir. Kur’an-ı Kerim’in rehberliği ve Peygamberimizin örnekliğiyle hayatımıza istikamet vermektir. Millî ve manevî değerlerimizi istismar etmek isteyenlere asla fırsat vermemektir. Ülkemizi ve milletimizi fitneye çekmek isteyen istismarcılara karşı yekvücut, tek yürek olmaktır.

Hutbemi bitirirken geçmişten günümüze din ü devlet, mal ü insanlar yolunda canından geçen aziz şehitlerimize ve dâr-ı bekâya irtihal eden kahraman gazilerimize Yüce Rabbimden rahmet diliyorum.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık