Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Cumhur İttifakı’nda ‘baraj’ mesaisi

1 hafta önce
6 kez görüntülendi

Cumhur İttifakı’nda ‘baraj’ mesaisi

İktidar partisinin seçim ve siyasi partiler yasasında yaptığı araştırmalar, ittifak ortağı MHP’nin bu düzenlemelere görüşünü iletmesinden sora baştan şekillendi. AK Parti, kendi içinde yaptığı alıştırma sonuçlarını MHP’ye alternatifli olarak sunacak. İki parti, yeni yasama döneminde son noktayı koyacak.

Edinilen bilgiye göre, iki partinin tartışmasız uzlaştığı iki konudan biri, Türkiye genelinde seçim barajının yüzde 5 olarak uygulanması olacak. Öteki başlık ise partilerin grup kurmalarının seçime katılma gerekçelerinden çıkartılması olarak belirlendi. Fakat AK Parti, seçim sistemi olarak daraltılmış bölgeyi savunurken, MHP ise mevcut tercih sisteminin korunmasını istiyor. İki partinin bu konudaki mesaisinde gelinen nokta şöyle:

– AK Parti, seçim ve siyasi partiler yasa değişikliğine ilişkin MHP’den gelen cevap üstüne değerlendirmelerini tamamladı. Bir Takım noktalardaki görüntü ayrılıkları için iki partinin iki taraflı komisyonu çalışacak. MHP, tercih sistemi olarak daraltılmış alan düzenlemesine sıcak bakmadığını, mevcut sistemle devam edilmesini önermişti.

– AK Parti, bu konuda ortağını ikna etmeye çalışacak. Yapılan toplantılarda, “Başkanlık sisteminin özünde bu var. Icabında Cumhur ittifakı’nın ortağı olan iki parti muhakkak yerlerde namzet göstermeyerek, belirli yerlerde birbirlerinin listelerinden namzet gösterebilir” görüşü dile getirildi. Bazı illerde birbirine takviye ya da müşterek liste formülü ile MHP, ikna edilmeye çalışacak.

– MHP’nin ittifak içi baraj uygulanması önerisi de diğer bir sorunlu başlık olarak duruyor. AK Parti kurmayları, bu konuda yeni alternatifler yarattı. Baraj uygulanması durumunda bunun en fazla yüzde 2 olması ve minik partilere ittifak yapma olanağının tanınması planlanıyor.

– Bu konuda MHP’ye sunulacak bir diğer alternatif ise ittifaka katılan partilerin sayısı arttıkça, barajın da artması olacak. Örneğin 2 parti varsa barajın yüzde 2, üç parti olunca oransal olarak barajın arttırılması gibi öneriler de MHP için hazırlandı.

AK Parti’nin MHP’nin itirazları üzerine alternatifli geliştirdiği yeni egzersiz, ortak toplantıların konusu olacak. Ardındaki liderlerle son karar toplantısı yapılacak. TBMM’nin yeni yasama döneminde, yıl sonuna gelmeden düzenlemenin yasalaşması ve Tüzük’nın ‘seçime bir sene kala yapılan hukuki düzenlemeler, ilk seçimde uygulanmaz’ hükmüne takılmaması planlanıyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık