Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak! Uzmanlar ‘müjde’ haberi için ne diyor?

3 ay önce
24 kez görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak! Uzmanlar ‘müjde’ haberi için ne diyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT karşılıklı yayınında yeni müjde haberi verdi, meraklı bekleyiş başladı. “Cuma günü Zonguldak’ta bir müjde açıklayacağız.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zonguldak’ta Uzun Mehmet Camii’nin açılışını yapacağız. Oradan da Kanuni sondaj gemimizle bağlantımızı kuracağız. Oradan açıklamamızı yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Gas&Power Enerji Uzmanı Belirlenmiş Emrah Danış, Kıbrıs Üniversitesi Kıdemli Öğretim Görevlisi Necdet Pamir ve Eski BOTAŞ Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği müjde haberi ile ilgili tahminleri hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

“KARADENİZ’DE YAPILACAK KEŞİFLER OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Gas&Power Enerji Uzmanı Belirli Emrah Danış, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından 2020 yılında Karadeniz’de yapılan ve toplamda 405 milyar metreküplük bir büyüklüğe ulaşan doğal gaz keşfinin Türkiye için çok kayda değer ve tarihi bir keşif olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin petrolde takriben yüzde 92, doğal gazda ise yüzde 99 ithalata bağımlı olduğunu gösteren, Danış, “Stratejik bir emtia olan bu 2 üründe dışa olan tiryakilik arz güvenliği açısından bir tehlike oluşturuyor. aynı zamanda Türkiye her yıl on milyarlarca doları petrol ve gaz ithalatı için yurt dışına ödüyor. Karadeniz’de geçtiğimiz yıl yapılan buluş ve yarın açıklanması mümkün yeni keşifler ülkemizin kendi yerli kaynakları olması hem de dıştan olan bağımlılığın ve ithalatın düşürülecek olması nedeniyle epeyce kayda değer.” dedi.

“İHTİYACIN 3’TE 1’İ SAKARYA SAHASINDAN ÜRETİLECEK”

Sakarya gaz sahasında ilk üretimin 2023 yılında başlamasının ve 2027 civarında takvim takriben 15 milyar metreküplük gaz üretimi yapılmasının planlandığını belirten Danış, “Aktüel tüketim verileriyle hesapladığımız ülkemizin gaz ihtiyacının takriben üçte biri Sakarya sahasından üretilecek. Diğer olası yeni keşifler ve rezerv artışları da buna eklendiğinde 2030 sonrası Türkiye’nin gaz üretiminin büyük bölümünü Karadeniz’deki sahalardan karşılayacağını ön görebiliriz.” diyerek şöyle devam etti:

Ülkemizin enerjide bağımsızlığını sağlaması, her sene ödediği on milyarlarca dolarlık ithalatın yerli üretimle ikame edilerek karşılanacak olması ve en önemlisi kendi milli şirketimiz TPAO göre kendi sondaj gemilerimizle kendi mühendislerimiz ve işçilerimizin emeği ile yapılan bu keşifler ülkemizde bir petrol-doğal gaz ekosistemi yaratılmasına, ülkemizin uzun yıllardır çabaladığı bölgenin enerji ticaret merkezi olma hedefine sağlayacağı katkılar da dikkate alındığında önemi önümüzdeki yıllarda çok daha iyi anlaşılacak çok kayda değer adımlar.

MÜJDE NE OLABİLİR?

Fatih ve Kanuni sondaj gemilerinin sondaj ve çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Danış, “Fatih geçtiğimiz günlerde Amasra-1 kuyusunda sondajını tamamlamıştı. Kanuni ise Türkali-2 kuyusunda çalışmalarını yürütüyor. Yarın açıklanması olası bir rezerv artışı Türkali 1 ve 2 ile Amasra-1 kuyularındaki sondajlar neticesinde elde edilmiş olabilir.

Karadeniz’de Sakarya gaz sahasının çevresinde benzer özelliklerde başka alanların da olduğu pek çok defa ifade edildi. Yarın açıklanması mümkün yeni keşif ve rezerv artışlarının önümüzdeki 5 yıllık dönemde başka yeni sahalarda yapılacak rezerv keşifleri ile devam etmesini bekliyorum.” açıklamasında bulundu.

“YENİ KUYULARDAN GELEN BİLGİLER İLE İLGİLİ OLACAKTIR”

Kıbrıs Üniversitesi Kıdemli Öğretim Görevlisi Necdet Pamir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği müjde ile ilgili olarak, “Tuna 1’den daha sonra Türkali 1 ve 2 kuyuları delindi. üstelik Amasra 1… Buralardaki gelişmeler ile ilgili bir izah etme yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Anımsarsanız ‘Tek kuyu ile ve daha o kuyunun da gaye seviyesine 1100 metre kala, elde edilen bulgularla rezerv açıklanması bilimsel değildir. Yeni tespit kuyuları açıldıktan ve onlarda da sahanın uzanımı, geçirgenlik, gözeneklilik, vb. parametreleri, belirlenip uzun süreli akış testleri yapıldıktan sonra sonuçlar olumlu ise tahmini rezerv o süre açıklanır. İlk kuyunun ortasında gaz gelişi varsa, bu bulgudur, kaynaktır. Rezerv için yukarıda belirttiğim ek çalışmalar gerekir’ demiştim.” diyen Necdet Pamir, “Derhal yeni kuyulardan elde edilen bilgiler doğrultusunda bir tanımlama olacaktır. Ama bunların ne değin gerçekçi olacağı hususunda bir bilgi değil elimde. Ben petrolcülüğün en temel ilkelerini söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

YER ÜSTÜ TESİSLERİ İLE İLGİLİ BİR ANLAŞMA OLABİLİR

Eski BOTAŞ Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk ise yer üstü tesisleri ile ilgili bir gelişme olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Sakarya sahasında sondaj için yer üstü tesislerinin mühendislik çalışmaları devam ediyordu. Büyük ihtimalle onlar ile ilgili bir anlaşma imzalanacağını varsayım ediyorum. Açıklanan rezerv miktarında da bir güncelleme olma ihtimali yüksek.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık