Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi genç mucitleri bilim ve teknolojiyle buluşturuyor

1 ay önce
15 kez görüntülendi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi genç mucitleri bilim ve teknolojiyle buluşturuyor

Kurulumu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ast TÜBİTAK kadar yapılan, eğitim içerikleri ise alanında bilirkişi akademisyenlerce hazırlanan atölyelerde, robotik kodlama, mobil kullanım, ahşap tasarımı, geometrik şekillerle üç boyutlu piramit ve prizma yapımı gibi tasarım ve modelleme ile elektronik programlamaya karşın faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Kovid-19 salgını sebebiyle eksik sayıda katılımcıyla düzenlenen etkinliklerle, çocukların bilim ve teknolojiye olan merakını artmak, bilimsel kavramları keşfetmelerini ve gündelik yaşamda karşılaştıkları problemlere çözüm üretebilmelerini sağlamak amaçlanıyor.

ALGORİTMALARA, KODLAMA VE ELEKTRONİK PROGRAMLAMAYA AŞİNA OLUYORLAR

Etkinliklere ilişkin bilgi veren Cumhurbaşkanlığı Irk Kütüphanesi Eğitim Merkezi ve Atölyeler Koordinatörü Ayhan Bozkurt, Buluş Atölyesi’nin 5-10 yaş, Tasarım ve Üretim ile Teknoloji atölyelerinin ise 9-17 yaş çocuklara uygun içerikler barındırdığını söyledi.

Bozkurt, Keşif Atölyesi’nde çocukların bilimsel düşünmeyi öğrendiğini, Teknoloji Atölyesi’nde algoritmalar, kodlama ve elektronik programlamaya aşina olduğunu, Tasarım ve Üretim Atölyesi’nde ise modelleme ve tasarım odaklı problem çözmeyi deneyimlediklerini anlattı.

Etkinliklerin içeriğine ilişkin de bilgi veren Bozkurt şunları söyledi:

“Mesela; Keşif Atölyesi’nde sığınak etkinliğimiz var. Burada çocuklar, canlılar ve insanların ne nesil yapılarda barındığını, sığınak kavramının ne olduğunu anlıyor ve bir sığınak yapmaya başlıyor. Da Vinci Köprüsü etkinliğinde, köprü kavramını anlıyor, sonrasında hep beraber Da Vinci köprüsünün bir prototipini yapıyorlar. Teknoloji Atölyesi’nde ise mobil başvuru, robotik kodlama, insansı robotları görüyorlar. Tasarım ve Üretim Atölyesi’nde ahşap tasarımı, ‘Kendi Tartma Gemimi Tasarlıyorum’, ‘Uçak Kanadı Tasarlıyorum’ gibi çocuklara prototiplemeyi, tasarım odaklı düşünmeyi öğreten çoğu faaliyet var.”

İNTERNETTEN KAYIT YAPILABİLİYOR

Bozkurt, etkinliklerin süresinin içeriğe ve etkinliğin türüne kadar değiştiğini, bir takım etkinliklerin 30-45 dakika, bazı etkinliklerin ise 2-4 saat arasında sürdüğünü söyledi.

Eğitmenlerin TÜBİTAK kadar organize edilen eğitimleri aldığını anlatan Bozkurt, bu yolla atölyelerin uygulanışı, pedagojik olarak uyarı edilmesi gerekenler, cihazlar ile ekipmanların kullanımıyla ilgili data sahibi olduklarını ifade etti.

Bozkurt, velilerin hafta içi ve hafta sonu düzenlenen etkinliklere, Cumhurbaşkanlığı Halk Kütüphanesinin “www.mk.gov.tr” web adresinden tescil yaptırabileceğini açıklama ederek bir rezervasyon sistemi üzerinde de çalıştıklarını aktardı.

Bilim ve teknoloji çerçevesinde çalışmalar yapmayı teşvik etmeyi istediklerini bildiren Bozkurt, “Biz çocukların bilim ve teknolojiyi deneyimlemelerini, kafalarında bir ışık yakmayı amaçlıyoruz. Bir yeteneği varsa oraya yönelebilir, olur ya minik mucitler çıkacaktır.” dedi.

BÜYÜYÜNCE UÇAN ARABA YAPACAĞIM

Keşif Atölyesi’ndeki “Piramit ve Prizma” etkinliğine katılan 6 yaşındaki Halil İbrahim Muslu, üçgen, kare, beşgen ve altıgen geometrik şekillerinden yola çıkarak üç boyutlu prizma, küp, piramit, beşgen piramit ve altıgen prizma yaptıklarını söyledi.

Bilim ve teknolojiye ilgili duyduğunu bildiren Muslu, “Zaten ben mucit olacağım. Büyüyünce uçan otomobil, suda dışarı giden otomobil ve elle kullanılmayan araba yapmak istiyorum. Dünyamıza faydalı olacak bir şey yapmak istiyorum.” dedi.

BÜTÜN SENE ÇOCUKLAR EVDE KALDI

Diğer bir katılımcı 5,5 yaşındaki Meryem Anka Esi de etkinlikten keyif aldığını burada iki ve üç boyutlu nesneleri öğrendiğini söyledi.

Esi’nin annesi Oben Esi de etkinliği Irk Kütüphanesinin sosyal ağ hesaplarından görerek etkinliğe katıldıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

“Pandemi sebebiyle bütün yil çocuklar defalarca evde kaldı. Kış ve sonbahar döneminde, bu müşteri sosyalleşebileceği ve öğrenebileceği etkinliklere çok artı katılma şansı olmadı. Dolayısıyla ona da ‘Gitmek ister misin?’ diye sordum, ‘Çok isterim.’ dedi hemencecik tescil olduk ve etkinliğe katıldı.”

Kızının etkinlikten fazla mutlu ayrıldığını ve yeniden ulaşmak istediğini aktaran Esi, evladının hem sosyalleşmeye duyduğu hasret hem de kütüphane ortamının bunda etkili olduğunu açıklama etti.

KAYNAK: AA
Abone Ol

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık