Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Dolar tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı!

4 ay önce
66 kez görüntülendi

Dolar tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı!

Dün piyasaların kapanışına içten hareketlenen dolar/TL 8,54’e değin yükselirken 8,58’deki tarihi seviyelerine bir adım daha yaklaştı.

Geçen Günkü yükseliş sonrası günü 8,50’nin anında aşağı tamamlayan dolar/TL bu sabah saatlerinde 8,54-8,55 düzeyinde el değiştiriyor.

EURO REKOR TAZELEDİ

Euro/TL ise 10,43 ile rekor tazeledi. Bu sabah saatlerinde euro/TL, dünkü kapanış seviyeleri olan 8,40’larda operasyon görüyor.

STERLIN 3 AYIN ZİRVESİNDE

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) beklenenden daha erken faiz artırımı oluşturacağı tahminlerinden destek bularak dolar karşısında üç ayın en yüksek seviyesini fark etti; dolarda ise bugün açıklanacak enflasyon göstergelerinden PCE verisi takip ediliyor.

Sterlin dün bir BoE yetkilisinin merkez bankasının gelecek yıla dek faizleri artırabileceği açıklamasının ardından yüzde 0,58 yükseldikten daha sonra bugün kazanımlarını koruyarak 1.4203 dolarda operasyon fark etti. Euro/sterlin yüzde 0,04 değer kaybıyla 85.83 sterlinde seyretti.

Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gevşek para politikasını destekleyen açıklamalarının peşinde dün 1.2266 dolarda beş buçuk ayın en yüksek seviyesini gördükten sonradan gerileyerek 1.2192 dolarda operasyon fark etti. ECB para politikası toplantısı 10 Haziran’da düzenlenecek. Ekonomistler enflasyon göstergelerinden PCE verisinin Nisan’da yıllık bazda yüzde 2,9 artacağını varsayım ediyorlar. PCE verisi Mart’ta yüzde 1,8 yükselmişti.

S&P’NİN TÜRKİYE RAPORU BEKLENİYOR

Haftanın son operasyon gününde yurt içinde yoğun data gündemine ek olarak Standard and Poors’un (S&P) daha önce açıkladığı takvimde yer alan mümkün Türkiye raporu beklenecek. S&P’nin Türkiye için kredi notu “Durağan” görünüş ile “B+” seviyesinde bulunuyor ve piyasalarda mümkün bir değer biçme gelse bile Türkiye’nin notunda ve görünümünde bir değiştirme beklenmiyor. Küresel piyasalarda ise Biden’ın bugün açıklayacağı 6 trilyon doları bulması beklenen ABD’nin 2022 yılı finansal bütçesi takip edilecek.

Reklam

Dolar tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık