Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Dünyada ilk: Coronavac Faz 3 çalışmasının birincil bilimsel sonuçları Türkiye’den çıktı

2 hafta önce
4 kez görüntülendi

Dünyada ilk: Coronavac Faz 3 çalışmasının birincil bilimsel sonuçları Türkiye’den çıktı

Türkiye’de şimdiye değin milyonlarca kişiye uygulanan inaktif virüs aşısı coronavac’ın Türkiye’de yapılan Evre 3 klinik araştırmalarının ilk bilimsel sonuçları dünyanın en saygıdeğer tıp dergilerinden The Lancet’te yayınlandı. Milletlerarası bilim çevrelerinde de epeyce ses getiren makale ve aşıyla ilgili incelemeler hakkında Demirören Haber Ajansı’na kayda değer açıklamalarda bulunan çalışmanın Türkiye koordinatörü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Akova ile Evre 3’e azami sayıda gönüllünün dahil edildiği merkezlerden Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Prof. Dr. Levent Doğanay, bu makalenin bununla beraber Türkiye’den çıkıp Lancet’te yayınlanan birincil makale olduğunu söyledi. Makaleye tarafından aşının faaliyet oranı yüzde 83,5.

60e975682af1071978cc3615

“GÖNÜLLÜLERİN YÜZDE 90’INDA NÖTRALİZAN ANTİKOR GELİŞTİ”

Prof. Dr. Akova, Lancet’te yayınlanan çalışmanın Sinovac aşısıyla ilgili dünyada yayınlanan birincil Faz 3 alıştırma olduğunu belirterek, “Dolayısıyla bu açıdan son derece manâlı. Natürel, Mart ayında, ilk açıkladığımız sonuçlara ek olarak birtakım yeni veriler de var bu makalenin içerisinde. Mesela 10 binden pozitif gönüllünün bir alt grubunda, nötralizan antikor düzeylerine de baktık. İki doz aşıdan 14 gün geçtikten daha sonra bu gönüllülerin yüzde 90’ında nötralizan antikor da ortaya çıktığını gösterdik. Bu da oldukça kayda değer bir data, nötralizan antikor sahiden aşının klinik etkinliğini belirleyen en manâlı parametrelerden bir her birine. Aşılar yalnızca antikorlar aracılığı ile etkisini göstermiyor. Hücresel bağışıklık dediğimiz ayrı yollarla da etkinlik gösteriyorlar. Fakat nötralizan antikor bu anlamda en manâlı parametrelerden bir her birine. O açıdan da bu aşının yüzde 90 civarında nötralizan antikor üretiyor olması, etkinliğinin bir diğer göstergesi” dedi.

GÖNÜLLÜLERİN 6 AYLIK TAKİP SONUÇLARINDA HASTANEYE YATAN YOK

Bu verilere demin dahil edilmeyen yeni sonuçlardan da bahseden Prof. Dr. Akova, “Biz Safha 3 çalışmamızda gönüllülerimizi sadece 43 izlemiştik. Bunu da makalemizde bir eksiklik olarak belirtmiştik hatta. 43 gün sonrasındaki takiplerde bu gönüllülerde neler olduğu bilinmiyordu. Lakin şimdi bizim elimizde iki doz aşısını olmuş gönüllerin oysa 9 bin 494 birey, 164 günlük peşine düşüp takip verileri var. Yani 164 gün aramak, öyle ya da böyle 5,5 aylık peşine düşüp takip verisi çağırmak. Bu vakit içerisinde iki doz Sinovac ile aşılanmış  9 bin 494 kişinin 267 adam başına hastalanmış. Aşılanmış olmasına karşın hastalananların oranı yüzde 2,81. Lakin bunların içerisinde bakıyorsunuz 236 tanesi hastalığı fazla hafif olarak geçirmiş. Binde 2,5 oranında gönüllü ise semptomatik yani belirtili geçirmiş. Lakin buna karşılık 9 bin 494 gönüllü içinde hastaneye yatarak Kovid-19 tedavisi gören kişilerin oranı 10 binde 7. Yani toplam sadece 7 birey. 6 aylık takibi sonunda da ölüm ve yoğun bakım yatışı hiç değil. Bu Pazar Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin kongresinde Lancet’in bilimsel oturumunda, yayınlanan makale sonuçlarıyla beraber bu yeni verilerin de sunumunu yapacağım” diye konuştu.

“BİLİMSEL ÇALIŞMA OLMADAN 3. DOZ AŞIYI DOĞRU BULMUYORUM”

Geçtiğimiz günlerde üçüncü doz aşılama için onay isteyen Pfizer’a, “Şimdilik lüzum değil, bilimsel bilgi olmadan 3. doz gerekli değil. Ama bu verileri inceleyip pek karar veririz” şeklinde cevap veren Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA ile Salgın Rahatsızlık Kontorol Merkezi CDC’nin bu çıkışına da değinen Prof. Dr. Akova, Türkiye’de başlayan üçüncü doz aşı uygulamalarının bilimsel olmadığını düşündüğünü söyledi. Prof. Dr. Akova, “Acilen Türkiye’de acilen biliyorsunuz koskocaman bir 3. doz kampanyası diyeceğim, böylece bir durum laf konusu. Kendimce bilimsel açıdan son derece sakıncalı olan bir şart bu. Doğrudur varyantlara karşısında bütün aşıların bir azalmış etkinliği söz konusu. Ama bu azalmış etkinlik daima nötralizan antikor üzerinden yapılan değerlendirmeler üzerinden. Dolayısıyla 3. dozun buna katkısı ne kadar olacak, katkısı olursa bu 3. dozların ekstra bir zararı olacak mı, ast etkisi olacak mı, bütün bunları önce bir bilimsel egzersiz içerisinde yapıp ona tarafından karar verilmesi lazım. Olur Ya günün birinde 3. doza ihtiyacımız olacak fakat bunun olur ya de varyantlara karşı geliştirilmiş yeni bir aşı ile olması gerekecek, ya da elimizdeki aşılarla yapmak zorunda kalacağız. Fakat bu henüz bilimsel bir soru” ifadesini kullandı.

“GÖNÜLLÜLERİMİZLE 3. DOZ AŞI ÇALIŞMASI DA YAPACAĞIZ”

Dünyada hemen şimdi üçünçü doz aşı uygulayan ülke olmadığına muhabere eden Prof. Dr. Akova, sözlerini şöyle noktaladı: “İsrail çalışma yapacağım diyor, Fransa çalışma yapacağım diyor. Uygulayanlar ola ki sadece immunsüpresif hastalığı olanlara yani kanser tedavisi gören veya yoğun bakım hekimleri, yüksek risk altındaki kişiler eklenecek. Bu gruplarda alıştırma yerine getirmek da fazla basit işin açıkçası. O nedenle bizim de şöyle bir planımız var. Kendi gönüllülerimizle, eğer ahlak kurul bize onay verirse ki önümüzdeki hafta görüşülecek. Gönüllerimizi çağırıp aşı oldukları merkezlere, onlara bir 3. doz aşı yapmayı düşünüyoruz. Ama bu 3. doz aşıyı yapmadan önce onlardan kan örneği alıp nötralizan antikor bakacağız, sonra da aşılayıp 14-28 gün sonra her tarafta çağıracağız ve bir daha kan alarak nötralizan antikor titresine bakacağız. Dolayısıyla bu sayede 6 aylık bir sürenin sonunda az çok 2 doz aşının etkinliğinin ne olduğunu göreceğiz, 3. doz aşı yaptıktan sonradan da nötralizan antikor titresi nasıl artıyor, hatta o arada da yapabilirsek bu etkinliği varyant virüslerle de kıyaslamayı düşünüyoruz. Son olarak hala benzer şeyi diyorum, aşılanın, hangi aşıyla olursa olsun mutlaka aşılanın fakat 3.doz aşı için de şu anda çok da acele etmeyin.”

“LANCET’TE İLK DEFA TÜRKİYE’DEN BİR MAKALE YAYINLANMIŞ OLDU”

Prof. Dr. Levent Doğanay ise bu aşı çalışmasına Türkiye’den 24 merkez dahil edildiğini belirterek LAncet’te yayınlanan bu makalenin önemini şu cümlelerle özetledi: “Biz İstanbul’daki ana merkezlerden biriyiz. Çalışmaya azami gönüllü katılımı karşılayan merkezlerden biriyiz. Alıştırma sonucunda , iki doz aşı sonrası, 41 birey Kovid geçirdi. Bunların 32 parça başına plasebo kolundaydı, 9 kişi de aşı kolundandı. Alıştırma kodunu kırdıktan sonradan biz bu rakamları gördük ve etkinlik hesabımızı Dünya Sıhhat Örgütünün belirlediği aşı etkinlik hesaplarına tarafından yaptık. Aşı grubundaki Kovid geçirme oranlarına kadar hesap ettiğimizde, aşının yüzde 83 etkinliği olduğunu belirledik. Lancet dünyadaki en prestijli dergilerinden bir adam başına. Bu çalışma, Lancet’te yayınlanan Türkiye kaynaklı birincil araştırma makalesi. Ayrıca Türkiye’den öyle çok Kovid yayını yapılıyor pek çok uluslararası klinik safha çalışmaları da yürütülüyor. Kanser alanında olsun, Kovid alanında olsun, bu alıştırma şu belli başlı dek Türkiye’de azami gönüllü sayısına sahip olan egzersiz aynı zamanda.”

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık