Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Dünyanın en soğuk yeri yanıyor

3 gün önce
4 kez görüntülendi

Dünyanın en soğuk yeri yanıyor

Dünyanın en soğuk bölgesi Sibirya’yı kasıp kavuran yangınların yangının en etkin olduğu yer Yakutistan Özerk Cumhuriyeti. Rekor sıcaklıkların görüldüğü bölgede 200’e yakın orman yangını çıktı. Merkeze uzakta köyler dumanla kaplandı. Köylüler yangınları evlerinden ve tarlalarından uzak yetişmek için hendekler kazıyor.

Yoğun duman sebebiyle başkent Yakutsk’ta halka “evde kalın ve camları açmayın” uyarısı yapıldı. Bölgedeki yerel havalimanından uçuşlar iptal oldu. İngiltere’nin 13 katı büyüklüğünde olan yakutistan’ın kırsal kesimlerindeki yangınları söndürmek için yoğun tam bir seferberlik hali var.

2 bin 270 itfaiyeci alevlerle boğuşuyor. Kremlin de alevlerin denetim altına alınabilmesi için bölgeye askeri helikopterler yolladı. Dünyanın en soğuk bölgelerinden biri olan Sibirya’da son yıllarda kaydedilen rekor sıcaklıklarla birlikte orman yangınları daha artı görülmeye başlandı.

Bölgedeki bir aktivist çevrenin korunması için yaptığı yardımlarla aşina Amerikalı Oyuncu Leonardo Dicaprio’dan destek istedi. Dicaprio takviye vereceğini söyledi.

Rusya’nın Avrupa bölümünde yer alan perm kentinde de orman yangınları var. Bölgede 190 hektarlık alan kül oldu. Yeniden Rusya’nın Avrupa bölgesinde bulunan Karelya Cumhuriyeti’nde de kaslı rüzgarı arkasına alan alevler alan sakinlerine güç anlar yaşattı.

 

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık