Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Durağan araziler ekilip hasadı yapıldı, geliri ihtiyaç sahiplerine

3 hafta önce
5 kez görüntülendi

Durağan araziler ekilip hasadı yapıldı, geliri ihtiyaç sahiplerine

Konya Büyükşehir Belediyesi, Kulu ve Meram ilçelerinde mülkiyeti kendisine ait olan hareketsiz durumdaki 1 milyon 500 bin metrekare araziyi üretime kazandırmak ve buradan elde edilecek geliri sosyal yardımda kullanmak üzere Türkiye’ye örnek bir çalışma yürütüyor. Meram’da Çomaklı Mahallesi’ndeki arazide ekimi yapılan arpanın hasadını gerçekleştiren Milletlerarası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi’ne ait atıl durumdaki arazileri tarıma kazandırmak için ilk olarak arazilerin envanterini çıkardıklarını, peşinde il sınırları içindeki tüm arazilerde ekim işlemi yaptıklarını söyledi.  Altay, ”Çomaklı mahallemizde ilk ekimi 2020 yılının Kasım ayında gerçekleştirmiştik. Tarımda en önemli önceliklerimizden birisi yerli ve ulusal tohum göstermek. Burada da Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitü tarafından geliştirilmiş ‘Larende arpa’ tohumunu kullandık. Ekim işlerini yaparken arazilerimizin keza hazırlanması keza gübrelenmesi keza de tohumun toprakla buluşturulması işlemlerinde bölgedeki çiftçilerimizden yardım aldık. Böylece çiftçilerimizi de sisteme dahil etmiş olduk” diye konuştu. 

SUSAMIŞ ORTAMDA ÜRÜN YETİŞTİRİLDİ  

Çomaklı’da hasat yapılan 700 bin metrekarelik alandan toplam 140 bin kilogramlık mahsul elde etmeyi planladıklarını açıklayan Altay, şunları söyledi: ”Burada ayrıntılarıyla susamiş ortamda bir mahsul yetiştirildi. Bu Nedenle inşallah yaşamayız ama ağır bir susama durumunda da bölgede yetişebilecek ürünle ilgili bir Ar-Ge çalışması yürütmüş oluyoruz. Bu sene kuraklık şartlarından dolayı 200 kilogramlık bir rekolte beklentimiz var. Ürünler işlendikten daha sonra depoya sevk edeceğiz. Lisanslı depoda depolanacak. Ticaret Borsamıza da desteğinden nedeniyle teşekkür ediyorum” 

GELİRİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILACAK 

Altay, hasattan elde ettikleri ürünün tamamını sosyal yardımda kullanacaklarını, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak tarımla uğraşmaya, tarımda öncü olmaya devam edeceklerini kaydetti.  

Çomaklı Semt Muhtarı Hasan Sağlıklı de, kuru tarım denemesi yaparak arpa ektiklerini belirterek, ”Cenab-ı Allah ne kadar yağmur verdiyse o kadar oldu. Herhangi bir sulama yapılmadı. Fazla hoş de verim alındı. Burası hareketsiz bir araziydi. Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleriyle bereketli arazilere dönüştürdük. Buradaki ürünler sosyal yardımlarda kullanılarak bitmiş geri değişim sağlanacak. Özellikle ilaçlamasında, gübrelemesinde mahallemizin insanlarının emeği var. O ırk da ekonomiye katkı sağladı” dedi. 

‘VERIMSIZ DÖNEMLERDE MAHSUL ALABİLDİĞİMİZİ GÖRDÜK’

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi bünyesinde görevli Ziraat Mühendisi Muhammet Itina, atıl durumda yer alan tarımsal alanlardaki imal yapılmayan yerlerde ürün ektiklerini kaydetti. Itina ”Burada da verimsiz şartlarda arpa yetiştiriciliği yapıyoruz. Özellikle yerli tohum kullandık. Çünkü mevsimsel olarak en kıraç ve kurak yıllarından bir tanesini yaşıyoruz. Burada en kıraç yıllarda verimimiz düşük olduğunda, ülke ekonomisine ne kadar katkı maddesi sağlamamız gerektiği açısından bir test yaptık doğrusu. Şu an için kurak dönemlerde mahsul alabildiğimizi gördük” dedi. 

Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram ilçesi Çomaklı Mahallesi’ndeki 700 bin metrekare arazinin yanı sıra Kulu ilçesinde de yeniden uyuşuk durumda yer alan 800 bin metrekare arazide nohut ekimi yaparak bölgeyi ekonomiye kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık