Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Erdoğan-Biden ne konuşacak? İşte masadaki başlıklar…

4 ay önce
25 kez görüntülendi

Erdoğan-Biden ne konuşacak? İşte masadaki başlıklar…

İLK YÜZ YÜZE GÖRÜŞMENİN BAŞLIKLARI NELER OLACAK?

Gözler NATO Zirvesi’nde fakat özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın yapacağı görüşmede. Zirvede Erdoğan’ın ikili görüşmeler başlığı aşağı oluşturacağı görüşmelerde en son Biden’la bir araya gelecek. Joe Biden başkanlık koltuğuna oturduktan daha sonra öncelikle gerçekleşecek görüşmenin manâlı başlıkları var. Erdoğan, FETÖ’nün ABD’deki varlığı ve Suriye’de PKK-YPG terör örgütüne verilen yardım gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için tartı taşıdığını ABD’li mevkidaşına yüz yüze iletecek. Terör örgütlerinin Türkiye’nin milli güvenliğine aracısız olarak korkutma oluşturan yapılar olduğuna dikkat çekecek. Erdoğan ile Biden görüşmesinde en kritik konu başlığını, bir süredir gündemden düşmeyen S-400 meselesi oluşturacak. Türkiye’nin F-35 programından çıkartılmasının ve yaptırımların hileli olduğu, müttefiklik ruhuna yerinde olmadığı da dile getirilecek.

AFGANİSTAN DOSYASI, TÜRKİYE’NİN ÖNERİSİ DE MASADA

Afganistan’da hükümet ve Taliban arasında siyasi uzlaşma sağlanması konusunda Türk ve Amerikan dışişleri bakanlıklarının son aylarda yürüttükleri sürecin de görüşmede ele alınması bekleniyor. Türkiye’nin Kabil Milletlerarası Havalimanı’nın tehlikesiz bir şekilde işletmeye açık tutulması önerisi de gündemde olacak. 

DOSYALAR ARASINDA İNSAN HAKLARI REFORMU VAR

Keza ABD’nin insan hakları raporları çerçevesinde Türkiye’de hak ihlali olduğu iddialarına da yanıt verilecek. Türkiye’nin insan hakları eylem planına ilişkin attığı adımların önümüzdeki dönemde nelerin yapılacağına ilişki ayrıntıların o görüşmede ele alınması bekleniyor.

100 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ ADIMLARI

Görüşmede Suriye meselesi bağlamında İdlib’te yaşananlar, mülteci sorunu, Libya’daki gelişmeler, Doğu Akdeniz meselesi, Dağlık Karabağ’daki son şart da başlıca hatlarıyla ele alınacak. İki liderin görüşmesinde Türkiye ile ABD arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefi konusunda atılabilecek adımlar, iki taraflı yatırımlar ve işbirliği olanakları da masada olacak.

Reklam

Erdoğan-Biden ne konuşacak? İşte masadaki başlıklar… Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık