Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Eşinin maaşına el koyan koca ağır kusurlu sayıldı

4 ay önce
133 kez görüntülendi

Eşinin maaşına el koyan koca ağır kusurlu sayıldı

Bursa’da şiddetli geçimsizlik yaşayan çift Aile Mahkemesi’ne başvurarak ortak boşanma davası açtı. Tarafları dinleyen Mahkeme, erkeğin davasının kabulüne hükmetti.

Davacı aleyhinde davalı kadına ise nafaka ve tazminat ödenmesine karar verdi. Taraflar kararı istinafa götürdü.

Bursa Alan Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, eşinin maaşına el koyan erkeğin eşine hesaplı zor uyguladığına hükmetti.

Kararı, davacı-aleyhinde sanık kadın tarafından, aleyhinde davanın kabulü, kusur belirlemesi, tazminatların ve nafakaların miktarı yönünden; davalı-aleyhinde davacı erkek kadar ise esas davanın kabulü, hata belirlemesi, nafakalar ve tazminatlar yönünden temyiz edilince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

Yargıtay kararında eşinin maaşına el koyan erkeğin ağır kusurlu olduğu belirtildi. Kararda şu ifadeler yer aldı: “Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım gücü, şahsiyet haklarına yapılan hücum ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen üstünlük dikkate alındığında şikayetçi-aleyhinde sanık bayan yararına takdir edilen bedensel ve manevi tazminat azdır.

Açıklanan sebeple, davacı-karşı davalı kadın lehine uygun miktarda bedensel ve manevi tazminat takdiri gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozulmasına, hükmün bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer bölümlerinin ise onanmasına karar verilmiştir.”

Reklam

Eşinin maaşına el koyan koca ağır kusurlu sayıldı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık