Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Ev bilgisayarının mucidi 81 yaşında öldü

4 hafta önce
6 kez görüntülendi

Ev bilgisayarının mucidi 81 yaşında öldü

Modern Mucitlerden İngiliz Sir Clive Sinclair yaşamını yitirdi. Sir Clive Sinclair 81 yaşındaydı. Hayatını kaybettiğini kızı Belinda duyurdu. Uzun bir rahatsızlık süreci sonucunda hayata gözlerini yumduğunu söyledi.

Sinclair çok sayıda icada imza attı. Minyatür radyolar ve amplifikatörler üreterek kariyerine başladı. Elektronik cihazların nasıl yapıldığına dair kitaplar yazdı.

Ona galibiyet getiren birincil icadını 1972 yılında çıkartmıştı. Hesap makinelerini cep boylu boyunca dek küçültmüştü. Apple’ın kurucusu Steve Jobs gibi tasarıma büyük ağırlık veriyordu. Ürünleri dönem koşullarına tarafından son derece moderndi. O Kadar ama tasarladığı hesap makinaları New York’taki Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergilendi.

1980 yılındaysa dünyanın ilk konut bilgisayarını üretti. 100 sterlin gibi yerinde fiyatlara satmış, herkesin bilgisayara kavuşmasını sağlamıştı. “Sinclair ZX8” adlı bilgisayar ona “Sir” ünvanı getirmişti.

Sinclair’ın bu kadar başarılı olmayan icatları da vardı. Kurduğu çoğu şirket maddesel sıkıntılar nedeniyle kapandı. Bazı icatları büyük eleştiriler aldı. Bütün bunlara rağmen en büyük mucitlerden biri olarak kabul ediliyordu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık