Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

‘Evim’ görünümlü saadet zinciri! Markette reyoncuydu Ferrari aldı

2 hafta önce
11 kez görüntülendi

‘Evim’ görünümlü saadet zinciri! Markette reyoncuydu Ferrari aldı

BDDK, geçen hafta, pasif ev veya otomobil edindiren 21 firmanın tasfiye sürecine alındığını açıkladı. Listede, Gerçekevim Gayrimenkul Otomotiv AŞ de yer aldı. Kayıtlara tarafından, 15 milyon lira sermayeli şirket 28 Ekim 2020’de kuruldu. Çeşitli illerde 31 şubesi yer alan Reel Evim’in yönetimine önceki gün 6 karakter tasfiye memuru atandı.

Atanan memurlar, şirketin varlığına görepara yatıran kişilere ödeme yapacak. Tasfiye sürecine başlanan Reel Evim ile ilgili detaylar ise dikkat çekici. Anılan şirket, Bağımsızlık’in iki sene önce “Kaz gibi yoldular” başlığı ile gündeme getirdiği ve saadet zinciri yöntemi ile işleyen SAS Holding’e tabi.

13 BİNİ AŞKIN KİŞİ PARA YATIRDI

Para yatıran birey sayısı 13 bin 105. Bu kişilerden toplanan paranın miktarı ise 600 milyon seviyesinde. Sistemin çığ gibi büyümesi, yüksek kâr payı vaat etmesi bir uçtan bir uca oldu. SAS Holding’e para yatıran kişilere aylık ödenen kâr payı yüzde 10 oldu. 100 bin lira yatıran kişi, aylık 10 bin TL ödeme aldı. Benzer yöntemle işleyen sistemlerde olduğu gibi ilk aylarda ödemeler uyumlu yapıldı.

60e941f570380e1bdc0c1927

KREDİ ÇEKTİ SİSTEME GİRDİ

Ödemelerin uyumlu yapıldığını görebilen kişi, yatırdığı tutarın daha fazlasını yatırmaya başladı. Hedef daha artı kazanmaktı. 30 yaşındaki Metin G. bu kişilerden biri. Metin G., İstanbul’da bir marketin kasap reyonunda çalışıyor. G., sisteme başlangıçta geçen aralık ayında 45 bin TL yatırdı. Aylık 4.500 lirasını Ocak 2021’de almaya başladı. 45 bin liralık birincil ‘yatırımı’ bankadan kredi çekerek yapan G., ödemelerin ahenkli olduğunu görür görmez nisan ayında 70 bin lira daha kredi çekti. G.’nin gerçek dışı, toplam 115 bin liralık yatırımı ile aylık 10-11 bin lira kâr payı elde etmekti. Haziranda 11 bin liraya yakın bir kâr payı bölge G.’nin planı, işlenen canice ve ardından yaşanan intihar sonrası alt üstteki oldu. G. şimdilerde, aylık 6.500 liralık kredi taksit ödemesini nasıl yapacağını düşünüyor.

SIRA BEKLEDİM

Sisteme para yatıranlara ilişkin ulaşılan bilgiler ise fazla çarpıcı. Yüklü miktarda para yatıran oysa adının yazılmasını istemeyen bir kaynak şunları anlattı: “Şirketin Ataşehir’deki merkezine parayı elden götürdüm. Gittiğimde bir saat sıra bekledim. Bildiğiniz kuyruk vardı. Binanın alt katında, bankalarda olduğu gibi 4-5 farklı vezne vardı. Sırada, benim gibi bekleyen hekim, polis, uzman çavuşlar da vardı. Kimler para yatırmadı ama! Taksi plakasını 1,2 milyon liraya satıp giren var… Yeniden pazar tezgahlarını 700-800 bin liraya satıp giren oldu. Dükkânını ve otomobilini satıp buraya para yatıran var. Durumu mükemmel olup da bütün varlığını buraya kaptıran ve şimdilerde iş arayan bir sürü birey var. Kredi çekip giren binlerce birey var…” Bir dönem, Galatasaray’da top koşturan M. K. de sisteme para yatıran isimlerden biri. Avukat Cesim Parlak, bir fazla mağdurun kendisine ulaştığını “Yuvası parçalanma noktasına gelen fazla insan var” sözleri ile anlattı.

60e941ed70380e1bdc0c1925

MARKETTE REYONCUYDU FERRARI ALDI

DİĞER bütün saadet zincirlerinde olduğu gibi SAS Holding’de de kurucu isimlerin yanı sıra idare kademesinde yer alan isimler en fazla kazananlar oldu. Ulaşılan bilgilere göre, 7 isim, binlerce kişinin sisteme para yatırmasını sağladı. Bu kişiler “milyonerler grubu” olarak anılıyor. Aylık kazançları 800 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişiyor.

Mahmut B., Mehmet İ., Erhan K., Metin A., Abduldakir O., Ökkeş K. ve Nurullah K.’den oluşan ekibin, herkes 1 milyon lira değerinde olan lüks otomobillerle çektirdiği fotoğraflar soruşturma dosyasına girdi. Bundan 4 sene öncesine kadar bir market zincirinde reyon görevlisi olan Mahmut B., geçen ay, üyelerin bulunduğu WhatsApp grubuna, 2 milyon lira değeri olan bir Ferrari California marka araç aldığını yazmıştı.

60e941e570380e1bdc0c1923

KOÇAN’I ÖLDÜRÜP PARAYI ALDILAR

SAS Holding geçen ay, gün ortasında işlenen cinayet ve intihar ile bir kez daha gündeme geldi. Holding yöneticisi Sibel Koçan’ın arabasındaki 10 milyon lirayı almak isteyen silahli kişiler Koçan’ı öldürdükten sonra çantadaki 3,5 milyon lira ile kaçtı. Cinayeti duyan Koçan’ın eski eşi Süleyman Okumuş ise Ataşehir’de kaldığı binadan atlayarak yaşamına son verdi. Sibel Koçan’ı adım adım takip eden kişilerin, sisteme para yatıran bir ekip olduğu öğrenildi. Canice sonrası yürütülen soruşturmada 8 birey tutuklanmıştı.

PARA YATIRDIKLARI BİNADA KİMSE YOK

Holding’e para yatıran binlerce kişi apaçık kalmış durumda. Cinayetin işlendiği binaya dün gidenler “Cenaze nedeni ile kapalıyız” yazısı ile karşılaştı. Sisteme para yatıran şahısların kayda değer bir bölümü İstanbul’da bulunurken, öbür illerde yaşayan çok sayıda birey de var. Yatırımcılar, farklı alanlara yönlendirilmiş illerde savcılıklara suç duyurularında bulunurken, İstanbul’da da kalabalık bir grubun hafta başında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda katılmak hazırlığında olduğu öğrenildi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık