Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

Finlandiya başbakanına aylık 300 euroluk kahvaltı masrafı için soruşturma

4 ay önce
33 kez görüntülendi

Finlandiya başbakanına aylık 300 euroluk kahvaltı masrafı için soruşturma

Finlandiya’da kadınların liderliğindeki dört partili solcu koalisyon hükümetinin başbakanı Sanna Marin, resmi konutunda (Kesaranta) yaşarken aile kahvaltısının aylık masrafı olarak 300 euro geri ödeme aldığı haberiyle zor durumda kaldı. Finlandiya Emniyet Müdürlüğü, Başbakan Marin’in aile kahvaltılarını yasadışı şekilde ücret mükelleflerine ödetip ödetmediğine soruşturma açtığını duyurdu.

Muhalefetin “Suratına yumurta etmiş duruma düştü” diyerek yüklendiği Sosyal Demokrat Partili Marin, seleflerine de aynı avantajdan kullanım imtiyazı verildiğini söyleyerek kendini savunmaya çalıştı.

Marin, Twitter’daki açıklamasında “Başbakan olarak ne böyle bir üstünlük istek ettim ne de faydalanmayla ilgili karar verme sürecinde yer aldım” dedi. Başbakan, soruşturma açılmasından memnuniyet duyduğunu, soruşturma boyunca kahvaltı masrafları için geri ödeme almayacağını söyledi.

Medyanın görüşlerini aldığı hukuk uzmanları, başbakanın sabahtan yemeğini ödemek için ödenti mükelleflerinin parasını kullanmanın doğrusu Finlandiya yasalarına aykırı olabileceğini dile getirdi.

Polis de kabahat duyurusu üzerine mümkün bir kamu görevi suçu işlenip işlenmediğine dava öncesi soruşturma açtığını duyurdu.

“Bakanlara yapılan ödemelerle ilgili yasa buna müsade veriyor gibi görünmemesine karşın, başbakan bir takım yemeklerin masrafları için geri ödeme almıştır” denilen açıklamada “Soruşturma, başbakanlık ofisindeki yetkililerin aldığı kararlara odaklanacak ve asla başbakan ve resmi faaliyetleriyle ilgili olmayacak” vurgusu yapıldı.

Aralık 2019’da göreve geldiğinden beri solcu bayan başbakana anketlerde millet desteği yüksek düzeyde seyrederken, merkez solcu hükümet de Finlandiya’daki koronavirüs enfeksiyonlarını Avrupa’daki minimum oranlarda seyretmesini sağladığı için övülüyor.

Bu manzaraya rağmen 13 Haziran lokal seçimleri öncesi anketlerde Marin’in Sosyal Demokrat Partisi muhalefet partilerinin ardındaki gözükürken, fazla sağcı Finliler Partisi’nin rekor kazanım elde edeceği öngörülüyor. (Sputnik)

Reklam

Finlandiya başbakanına aylık 300 euroluk kahvaltı masrafı için soruşturma Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık