Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Fransız askerlerden Macron’a ikinci ‘iç savaş’ uyarısı

2 ay önce
30 kez görüntülendi

Fransız askerlerden Macron’a ikinci ‘iç savaş’ uyarısı

Fransa’da her rütbeden askerlerin bulunduğu bir grup, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere, ‘ülkede iç savaş çıkacağı ve bu durumda ordunun düzeni sağlayacağı’ uyarasında bulundu.

Aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere hitaben yayımlanan bildiride, “Fransa’nın düşmanlarıyla çaba eden ve 21 Nisan’daki açık mektuba imza atan emekli general, emekli ve muvazzaf subay ile askerlerin, iktidara sorun çıkaran kişiler olarak adlandırıldığı oysa onların tek hatalarının ülkesini hoşuna gitmek olduğu” savunuldu.

“Görevde olan her rütbeden askerlerin, yasa gereği yüzleri açık şekilde kendilerini ifade edemediği oysa sessiz kalmalarının da imkansız olduğu” açıklama edilen bildiride, “Aramızdan bazıları Afganistan, Finansal, Orta Afrika ve öteki yerlerde düşman ateşini fark etti. Bazıları görev arkadaşlarını kaybetti. Bizim topraklarımızda imtiyaz verdiğiniz İslamcılığı yok etmek için canlarını ortaya koydular.” ifadeleri kullanıldı.

Bildiride, askerlerin az kalsın tamamının ülkede terörle çaba etmek için başlatılan Sentinelle (Nöbetçi) operasyonunda görev yaptığı ve “terk edilmiş banliyöleri” gördükleri aktarılarak, “Birkaç dini topluluğun araçsallaştırma girişimlerine katlandık. Bu dini topluluklar için Fransa hiçbir şey ifade etmiyor, alay, aşağılama ve hatta nefret edilen şey konusundan başka bir şey değil.” iddiasında bulunuldu.

DAHA ÖNCEKİ BİLDİRİYE YARDIM

Daha önceki bildiriye imza atan emekli generallerin haklı olduğu savunulan bildiride, “Şehir Halkı ve kasabalarımızda şiddeti görüyoruz. Kamuya açık alanlarda ve kamuoyundaki tartışmalarda mezhepçiliğin yer edindiğini görüyoruz. Fransa’ya ve tarihine karşısında nefretin, bir norm haline geldiğini görüyoruz.” denildi.

Bildiride, bunları söylemenin askerlerin işi olmadığı, ama ‘profesyonel gözlemlerin’ aktarıldığı dile getirildi.

Bunun başka ülkelerde de gözlemlendiği, kaos ile şiddetin oluşacağı ve bunun askerlerden değil ‘sivil ayaklanmadan’ geleceği ileri sürülen bildiride, “Eğer iç savaş patlak verirse, ordu kendi topraklarında düzeni sağlar çünkü ondan istenecektir. Hiç kimse böylesine dehşet bir durumu isteyemez. Büyüklerimiz de (emekli askerler) istemez. Ama evet, tekrar, Fransa’da iç savaş sessizce hazırlanıyor ve bunu biliyorsunuz.” ifadeleri kullanıldı.

Bildiride, Cumhurbaşkanı Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere harekete geçme çağrısında bulunuldu.

DAHA ÖNCE DE BİLDİRİ YAYINLANMIŞTI

20 emekli general, emekli ve muvazzaf 100 dek subay ile binden pozitif askerin, Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan’da yayımladıkları bildiride, ülkede çoğalan bir keşmekeş olduğu iddiasında bulunularak, Cumhurbaşkanı Macron’a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı ve ölümlerden sorumluluk sahibi olacağı uyarısında bulunulmuştu.

İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların, Fransa’da toplumsal bölünmeye yol açtığı iddia edilen mektupta, askerler, yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu.

Fransa’da 16 emekli generalin, keza Ulusal Meclisteki siyasi gruplara “İslamcılığa ve Fransa’nın parçalanmasına aleyhinde küresel bir stratejinin” geliştirilmesinin istek edildiği ve “iç savaş” uyarısının yapıldığı bir dosya gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Mektubun yayımlanmasının ardından fazla sağcı lider Marine Le Pen askerlere yardim vermiş ve 2022’de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için birlikte ‘uğraş’ verme çağrısında bulunmuştu.

Mektuba imza atan muvazzaf askerlerin yanı sıra emekli generallerin de yedeklik görevleri dolayısıyla cezalarla karşı karşıya kalabilecekleri ifade edilmişti.

Reklam

Fransız askerlerden Macron’a ikinci ‘iç savaş’ uyarısı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık