Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Gölleri vuran kuraklık 36 takvim uydu fotoğraflarıyla belgelendi

5 ay önce
116 kez görüntülendi

Gölleri vuran kuraklık 36 takvim uydu fotoğraflarıyla belgelendi

‘Göller Yöresi’ olarak aşina bölgedeki Burdur, Eber, Akşehir, Işıklı Gölü ve Acıgöl’deki su seviyesinin kuraklık nedeniyle düşüşü, 1984 ve 2020 yılları arasında çekilen uydu fotoğraflarıyla belgelendi. 36 yıl boyunca çekilen fotoğrafların time lapse (hızlandırılmış) video haline dönüştürülmesiyle bilhassa Akşehir ve Burdur Gölü’nde, ciddi oranda su çekilmesi meydana geldiği görüldü.

Türkiye’de son yıllarda gelişen kuraklık sebebiyle su kaynaklarında ve göllerdeki su seviyesinde gözle görülür azalma yaşanıyor. Ülkede çoğu göldeki su seviyesi düşerken, bazıları ise tamamen kurudu.

DHA’da yer alan habere göre, bu metamorfoz, son 36 yıllık uydu fotoğraflarıyla saptandı. Fotoğrafların Google Earth tarafından time lapse özelliğiyle birleştirilmesi sonucu ortaya meydana çıkan videoda, 1984 ile 2020 yılları arasında göllerdeki su çekilmesi ve kurumalar görüldü.

Akdeniz’de ‘Göller Yöresi’ olarak tanıdık bölgedeki Burdur, Eber, Akşehir, Işıklı Gölü ve Acıgöl’de su çekilmesi, uydu fotoğraflarıyla belgelendi. 36 yıllık fotoğraflarda Burdur Gölü’nün bir bölümünün, Eber ve Işıklı Gölü’nün çevresinin, Acıgöl’ün ise kuruyan bölümlerin tarla olarak kullanıldığı görüldü. Akşehir Gölü’nün ise 36 yıl içinde hemen hemen kuruma noktasına geldiği fotoğraflarla ortaya çıktı.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ FAZLA DAHA CİDDİ OLABİLİR”

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Birim Başkanı Prof. Dr. Hasan Merdun, su kaynaklarındaki değişimin asıl nedeninin, kuraklık olduğunu söyledi. Prof. Dr. Merdun, “Kuraklığın arkasındaki esas sebep ise küresel ısınma ve iklim değişikliği. Bilhassa Akdeniz ülkelerinde küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkisinin çok daha ciddi olacağı dile getiriliyor. Bu koşul kuşkusuz korkutucu. Türkiye su zengini bir ülke yok. Bir ülkenin su zengini olabilmesi için kişi başına en az 3 bin 600 metreküp su tüketimi olması gerekiyor. Türkiye’de bu rakam 1000 metreküp civarında” dedi.

Kuraklık sebebiyle göllerin kaybedilebileceğini de söyleyen Prof. Dr. Merdun, “Doğal iklimin etkilerinin yanında insan faktörü devreye girince fazla ciddi sorunlara sebep oluyor. Yüzey sularının çok hoyratça kullanılması, yer altı sularının fazla düzensiz çekilmesi bunların başında yer alıyor. Dolayısıyla yer üstü ve yer altı sularının bilinçsizce kullanılması sonucu bu kuraklık fazla daha süratli ve şiddetli ışık halkası gelecek” diye konuştu.

Reklam

Gölleri vuran kuraklık 36 takvim uydu fotoğraflarıyla belgelendi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık