Reklam
DOLAR: 8.36 TL
EURO: 10.1 TL

Hakkari’deki Cilo Dağları doğa ve resim tutkunlarının yeni rotası oldu

5 gün önce
6 kez görüntülendi

Hakkari’deki Cilo Dağları doğa ve resim tutkunlarının yeni rotası oldu

Terörle etkin çaba sonucu tesis edilen güven ortamı baştan sona bölgede senelerdir saklı kalan güzellikler turizme kazandırılıyor.

Geçen yıl “milli park” bildiri edilen Hakkari’deki Cilo Dağları da huzurun dominant kılınmasıyla yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Her gün kafileler halinde gelerek Türkiye’nin en yüksek ikinci zirvesi olan 4 bin 135 rakımlı “Uludoruk” ile eteklerindeki buzulları gezen doğaseverler ve resim tutkunları, bölgede kamp kurup resim çekerek eşsiz manzaranın tadını çıkarıyor.

Zirvelerinde dört mevsim her tarafında erimeyen kar ve buz örtüsü bulunan, vadilerinde rengarenk çiçekler açan bölgenin güzelliklerini keşfetme imkanı bulan ziyaretçiler, çektikleri fotoğrafları ve görüntüleri sosyal ağ hesaplarından paylaşarak kentin tanıtımına da katkı maddesi sağlıyor.

“BÖLGEMİZ İLGİ GÖRMEYE BAŞLADI”

Hakkari Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Adıyaman, kentin son zamanlarda doğaseverlerin en çok seçim ettiği yerlerden biri haline geldiğini söyledi.

Bölgenin turizmle anılmasının sevindirici olduğunu bildiren Adıyaman, şöyle konuştu:

“Valilik ve Hakkari Üniversitesi’nin çalışmalarıyla Cilo Dağları’nın olduğu bölge Milli Park duyuru edildi ve bilinirliliği arttı. bununla beraber bölgemiz alaka görmeye başladı. Lüzum yurt içinden gerekse yurt dışından birçok doğasever ve fotoğrafçı ilimize gelmeye başladı. Giderek daha çok turisti ağırlayacağımıza inanıyorum. Alan halkı da turizmdeki canlılıktan hoşnut. Misafirler bölgemizin güzelliklerine hayran kalıyor. Daha fazla zaman dinmek, bir daha ulaşmak istiyorlar.”

Turizmin canlanmasıyla doğa sporlarının da geliştiğini, doğa kulübü ve dernek sayısının da arttığını aktaran Adıyaman, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecindeki normalleşmeyle turizmde büyük bir sıçrama beklediklerini açıklama etti.

Muğla’nın Fethiye ilçesinden gelen Ahu Akbaş ise bölgeye ikinci kez geldiğini ve her gelişinde bambaşka güzellikleri keşfetmenin mutluluğunu yaşadığını aktardı.

Cilo’da bir günde dört mevsimi bir arada yaşama imkanı bulduklarını anlatan Akbaş, “Türkiye’nin en güzel dağlarından birindeyiz. İnanılmaz hoş bir coğrafya. Bunu kelimelerle anlatmak olası değil. Çektiğimiz fotoğraflarla bunu belgelemeye çalıştık. Bir tarafta fantastik zirveler, bir tarafta çiçekler ve yemyeşil bitkiler, bundan başka da buzullar var daha ne olsun. Çoğu fotoğrafçı buraya gelmek istiyor.” dedi.

Eşiyle İstanbul’dan gelen Sati Güler de “Bu dek güzelliklerle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Muhteşem bir kültür ve coğrafya. İnsanları fazla misafirperver. Herkesi bölgeye davet ediyoruz. Doğası hiç bozulmamış, insanı fazla etkiliyor. Buraları ne şiirle, ne romanla ne de hikayeyle izah etmek olası. Gelip bakmak, yaşamak gerekiyor. Huzurlu ve dar bir etraf var. İyi fakat gelmişiz.” ifadelerini kullandı.

“BUZULLARI GÖRMEK İÇİN ALASKA’YA GİTMEYE GEREK YOK”

Adana’dan gelen Selman Vefa Şimşek, yöre halkının misafirperverliğinden fazla etkilendiğini, her yönüyle bölgeye büyük hayranlık duyduğunu vurguladı.

Hakkari’nin gizli kalmış güzelliklerini keşfetmeye geldiklerini belirten Yıldırım, “Bu güzellikleri kelimelerle açıklamak çok güç. Şiir, hikaye, roman yazmayı seven, doğaya tutkusu olan, sanata ve sinemaya ilgili olan herkes buraları görmeli. Buzulları bakmak için Alaska’ya gitmeye lüzum değil.” biçiminde konuştu.

İzmir’den gelen fotoğraf tutkunu Selda Çetin ise “15 gündür bölgeyi geziyorum. Yazı bambaşka, kışı bambaşka müthiş. Tek başıma gelip rahatça geziyorum. İnsanlar sofrasını bize açıyor. Her yer çok güvenli. Hiçbir problemle karşılaşmadım. Fiilen adına yakışır bir coğrafya, cennet gibi.” dedi.

Hakkari’ye 45 kilometre mesafede yer alan Cilo Dağlarına özel ve tur operatörlerinin araçlarıyla ulaşım sağlanıyor.

Araçla dağ yolundan bir saat süren yolculuğun arkasından Cilo Dağlarının eteklerindeki Cennet ve Cehennem Vadisi’ne varan ziyaretçiler, kalan 5 kilometrelik parkuru da rehberler eşliğinde 3 saatte yürüye yürüye buzulların bulunduğu bölgeye ulaşabiliyor.

Yurdun dört bir yanından bölgeye gelen doğa tutkunları, büyük kasaba merkezindeki otellerde konaklayabildikleri gibi, Cennet ve Cehennem Vadisi’nin bulunduğu Merga Bütan Yaylası’nda çadırlarını kurarak kamp yapabiliyor.

Reklam

Hakkari’deki Cilo Dağları doğa ve resim tutkunlarının yeni rotası oldu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık